Цената на петрола отново пада на световните пазари след данните за свиване на ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на Южна Корея. Отделно замразеното кредитиране в Китай също предизвика опасения за намалено потребление на горива. По данни на централната банка на Южна Корея през последните три месеца на 2009 година има спад на износа, потреблението и правителствените разходи, което предизвика и най-бавният тримесечен ръст на икономиката за цялата минала година.
Тези данни изтриха вчерашнотооживление на петролните пазари и тази сутрин в електронната неприсъствена сесия на борсата в Ню Йорк лекият суров петрол се търгува за 74,26 долара за барел, предаде Bloomberg. В понеделник търговията затвори при цена на мартенските доставки 75,26 долара за барел, записвайки първи ръст за последните четири търговски дни. От началото на годината петролните фючърси поевтиняват с 6,4 на сто.
Вчера (25 януари) министърът на петрола на Саудитска Арабия Али ал-Наими заяви, че цени на петрола в границите между 70 и 80 долара на барел са „почти перфектни" - позволяват инвестиции в сектора и не вредят на глобалната икономика.
Рязък спад, с повече от долара за барел, поевтиняха мартенските контракти на европейския тип Brent. В сутрешната сесия на ICE в Лондон цената им е 72,67 долара.