Италианският петролен гигант Eni се превърна в поредната компания, регистрирала загуби през миналата година в условията на драстичното поевтиняване на цените на суровия петрол на международните пазари. Според финансовия ѝ отчет нетната ѝ загуба през 2015 г. е достигнала драматичните 8,8 милиарда долара, спрямо нетна печалба от 1,3 милиарда долара през 2014 г. Само през последното тримесечие на годината, към края на което цената на петрола сорт брент беше отчела спад от 43% до около 44 долара за барел, загубата се е покачила до 8,46 милиарда долара.
Както много от конкурентите си, Eni беше изправена пред сериозни щети в резултат на понижаването на цените на петрола, които от началото на новата година продължиха да спадат до около 35 долара за барел, предаде Financial Times. Този натиск върху приходите и печалбата на компанията я принуди да започне програми за намаляване на капиталовите разходи и свиване на добива с цел редуциране на оперативните разходи. Същевременно компанията се опитва да предоговори и някои от дългосрочните договори с доставчиците си, предаде още изданието.
Спадът на постъпленията през миналата година превърна Eni в първата компания от петролния сектор, която намали размера на дивидентите на акционерите си. В резултат на този ход те ще получат по 0,8 евро за акция, колкото беше дивидентът им и през миналата година. По-късно този ход беше последван и от испанската Repsol, която в средата на тази седмица предложи редуциране на дивидентите с 0,3 евро за акция – с 0,2 евро по-малко от първоначално очакваното намаляване от 0,5 евро.
Същевременно Eni не очаква цените на петрола да започнат да нарастват в краткосрочен план, сочи компанията в стратегическия си план за периода 2016-2019 г. При предишната си прогноза италианският производител очакваше средната цена за трите години да достигне 90 долара за барел, но в последствие прогнозата на компанията беше намалена до 65 долара за барел.
От компанията виждат и други трудности пред възстановяването на икономическия растеж. „Глобалната макроикономическа прогноза за 2016 г. се характеризира с извстен брой рискове и несигурност, основно в резултат на забавянето на индустриалната активност в Китай, еврозоната и другите експортоориентирани държави. След като достигна няколкогодишно дъно от 30 долара за барел, очакваме цената на суровия петрол да се задържи ниска поради структурните дисбаланси на пазара, които са генерирани от свръхпредлагането, и подновената несигурност относно бъдещето търсене в сферата на енергетиката в средно- и дългосрочен план“, коментират от Eni.