Целеви заем по проекта автомагистрала „Струма”, ще допринесе затова, да имаме допълнителна експертиза при реализирането му. Това заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Петър Киров.
Той уточни, че срокът за допустимост на разходите, на новата оперативна програма „Транспорт” 2014-2020 е до 2023 г.
"В този смисъл, ако ние не успеем да приключим тунела, ще имаме още две години, в които да затворим проекта, т.е. да имаме разрешение за ползването му, но в същото време няма да имаме осигурено финансиране. Един целеви заем от някоя институция с голям опит в България, каквато например е Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) би бил доста положителен, защото той ще допринесе и затова да имаме допълнителна експертиза от нашите европейски партньори при реализирането на този проект", заяви заместник-министър Киров.
Той изрази увереност, че ще страната ни ще успее да завърши проекта преди срока на допустимост на разходите.
Заместник-министър Киров коментира и теоретичната възможност трасето на „Струма” да бъде променено.
„Тунелът „Струма” е част от апликационната форма, която е одобрена от Европейската комисия (ЕК). Имаме влязъл в сила доклад за оценка на въздействието на околната среда и оттук нататък всички действия, които бихме могли да предприемем трябва да бъдат много внимателни, така че да не нарушим нашата атмосфера на доверие с европейките ни партньори и в същото време да не застрашим проекта”, заяви заместник-министър Киров, цитиран от агенция „Фокус”.