Заетите в областта на културата в Европейския съюз се увеличават

04.10.2022 | 16:05
по статията работи: econ.bg
Статистиката обаче не е еднозначна за всички страни – докато в някои делът на заетите в сектор култура се увеличава, в други се наблюдава спад
Заетите в областта на културата в Европейския съюз се увеличават
Снимка: под лиценза на creative commons

Броят на хората, работещи в сферата на културата в Европейския съюз, се е възстановил след спада в разгара на локдауните заради Covid-19 и леко надвишава нивата от 2019 г., показват данните на Евростат.

Статистиката обаче не е еднозначна за всички страни – докато в някои делът на заетите в сектор култура се увеличава, в други се наблюдава спад.

В България заетостта в културния сектор е нараснала с около 5%.

От балетната сцена до автомобилния сектор

През 2021 г. 7,36 милиона души са били заети в културния сектор в ЕС, което е 3,7% от общата заетост.

Важно уточнение е, че културният сектор включва широк спектър от професии – от заетите в изкуства като балет и театър до постоянно наети журналисти, но и непряко свързани с културата професии като счетоводител, работещ в издателство, както и свързани с културата работни места извън сектора на културата – например графичен дизайнер, който работи за автомобилната индустрия, посочват от Евростат.

„Най-културните“ държави в Европа

През 2020 г. броят на заетите в културния сектор намаля с над 20 милиона (през 2019 г. те са били 7,35 млн., а през 2020 г. - 7,14 млн.)

През 2021 г. спрямо 2019 г. делът на заетите в културния сектор е нараснал в 14 страни членки, но се е понижил в други 13.

Най-голямото увеличение е регистрирано в Латвия и Франция (над 13% и в двете страни) и Португалия (над 12%). Тези страни, заедно с Чехия и Литва, отчитат постоянен растеж в заетостта в културния сектор за две последователни години – 2020 и 2021 г.

Постоянен спад на заетостта в сектора на културата е наблюдаван в Естония, Ирландия, Швеция, Италия, Финландия, Малта и Румъния.

Конкретно за 2021 най-голям спад на наетите в този сектор е регистриран в Румъния, Малта и Люксембург, съответно с -18%, -11% и -10%. 

Делът на жените в сектора на културата започва да се увеличава

През 2011 г. е имало 3.63 милиона мъже и 3 милиона жени, работещи в културния сектор – 55% спрямо 45%. През 2021 г. съотношението е 51% спрямо 49%, което е най-малката разлика между половете, отчитана в сектора.

Картината е различна в отделните държави, като жените, работещи в културния сектор, са били повече от мъжете в 14 страни. Най-много жени в културния сектор са регистрирани в Естония, Литва и Латвия. В другия край на класацията се нареждат Италия и Малта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...