Законопроект за управление на еврофондовете, изготвен от вицепремиера Томислав Дончев, предвижда по-добра съдебна защита на бенефициентите по оперативните програми в България. Ако той влезе в сила за първи път те ще имат право да обжалват административни актове на Управляващия орган на всяка от програмите.
До сега беше възможно само обжалване на тези решения по реда на Гражданско-процесуалния кодекс, което водеше до сериозно забавяне на разглеждането на отделните жалби и до необходимостта от авансово заплащане на сериозна съдебна такса.
От държавната администрация, ангажирана с управление на европейските средства у нас, са притеснени от законопроекта. Според тях възможността за обжалване по Административно-процесуалния кодекс може да увеличи многократно броя подадени жалби и то най-вече, когато има финансови корекции от страна на държавните власти спрямо бенефициентите.
"Законопроектът урежда обществените отношения, свързани с различните дейности по координация, изпълнение, мониторинг и контрол на средствата, предоставени от Европейския съюз на България в режим на споделено управление. Предлаганият законопроект цели да гарантира по-прозрачна, по-разбираема и по-ефективна система на публичните средства от ЕС като част от финансовата система на страната. Осигурява се засилена координация на ниво управление и на всички нива на контрол", се казва в мотивите на законопроекта, цитирани от БГНЕС.
"Чрез кодификацията на нормативната уредба се установяват унифицирани и опростени процедури на основа на ясно разписани срокове и правила с ефект намаляване на административната тежест. Предвиждат се механизми насочени към ефективна съдебна защита за бенефициентите", пише още в тях.