Закриването на комисията за тържищата щяло да повиши спекулата при търговците

05.02.2014 | 15:10
по статията работи: Георги Велев
Експерти смятат, че няма да има контрол, а в МИЕ няма експерти за тази цел
Закриването на комисията за тържищата щяло да повиши спекулата при търговците
Снимка: Econ.bg

Закриването на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) ще доведе до вакуум при контрола по проверките на пазарите у нас. Това заяви днес председателят на Софийската стокова борса Васил Симов. Той каза, че експертите от бранша са били силно изненадани от предлаганите промени.

Припомняме, че в момента правителството предлага да се закрие ДКСБТ и функциите й да бъдат поети от специално звено в Министерство на икономиката и енергетиката (МИЕ). У нас в момента има три стокови борси, 70 тържища и стотици пазари и никой нас не ни е попитал да си дадем мнението за промените в закона, заяви Симов. Той обясни, че комисията е единственият орган у нас, който може ефективно да контролира дейността на пазарите у нас и тя може да налага глоби и санкции. Нашето желание е ДКСБТ да се запази, защото това е контролиращия орган у нас, обясни още Симов.

Без тази комисия е възможно сериозно да се увеличи спекулата по пазарите, което няма да е добре за българските производители, обясниха още от стоковата борса.

Симов допълни, че в момента всички в бранша са озадачени от подготвяната промяна. Според него МИЕ няма необходимия експертен капацитет да контролира качествено пазарите. Очаква се Българската агенция за безопасност на храните и Комисията за защита на потребителите да помогат в работата на МИЕ, но те също изпълняват други функции от вменените на комисията за контрол над тържищата.

Симов припомни, че през лятото единствено ДКСБТ и Агенция „Митници“ са успели да затегнат контрола при вноса на плодове и зеленчуци у нас. Това на практика е помощ за българските производители, които и сега работят в условията на голяма конкуренция със земеделците от Македония и Турция.

Председателят на Софийската стокова борса допълни, че досега не е обявено кой е вносителят на промени в Закона за стоковите борси и тържища. Според него това не е икономическото министерство. "С подобни мерки няма да се подобри регулаторната тежест за бизнеса, а и ще се увеличат разходите за контрол над стоките", обясни той. Симов припомни, че законът съществува от 17 години и до момента никога не е било обсъждано закриването на комисията.

Експертите ще поискат да бъде направен анализ за оценката и въздействието върху тези промени. Законът е публикуван за обсъждане в момента и е без подобна оценка, което е в разрез с разпоредбите на Министерски съвет.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...