"Започваме създаването на нова концепция на Закона за туризма. Очакват се коренни промени на национално и местно ниво". Това заяви заяви на дискусия в Горна Оряховица зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов, предаде Радио ''Фокус'' – Велико Търново.
"Редно е, съобразно натрупаните с годините проблеми, да настъпят коренни промени в туризма, както на управленско ниво, така и по отношение фукнциите на местната власт на туристическите сдружения", е мнението на ресорния заместник-министър.
По думите на Маринов, туризмът се определя като приоритет заедно със селското стопанство. Той заяви, че това са и двата отрасъла, които ще освободят България от икономическата криза. ''Нашето намерение е туризмът да се развива приоритетно, чрез реализирането му във всички секторни политики. Започната е работа по основните проблеми", коментира заместник-министърът.
Той съобщи, че до края на другата седмица предстои да бъде закрита Държавната агенция по туризъм. Предстои да бъде изготвен нов правилник и ресорът да бъде преструктуриран.
Ще бъде зададена правилната основа на туристическото райониране на страната, съобщи Маринов. Засега са предложени осем бъдещи района, но е възможно техният брой да бъде увеличен. По думите на заместник-министъра, тези райони ще се превърнат в инструменти за управление на дестинациите.
Районите няма се припокриват с административните граници на общините. Те ще бъдат създадени на географски и културен принцип и ще бъдат използвани единствено и изцяло за сферите на туризма. Маринов уточни, че по този начин ще става и за в бъдеще представянето на България на международните туристически изложения. ''Може би сме единствената държава, която не се представя по този начин. Това е една от причините за недоброто и ниско ефективно представяна на българския туризъм и българския туристически продукт на двете изложения'', заяви Маринов.
Той каза, че въпросните райони би трябвало да имат по-специален режим на управление и финансиране. ''Има намерение за всеки район да отговаря по един служител на Министерството – местен човек, който ще бъде избран чрез конкурс. Той ще изпълнява връзката между бизнеса общините и държавата'', заяви Маринов.
Заместник-министърът съобщи още, че предстои да бъде определен статутът на курортните места с туристически потенциал. Ще бъде изготвен анализ на природните, антропологичните и туристическите ресурси, за да може да се предпазят в бъдеще от прекомерното уплътняване на територията в курортите и местата с туристически потенциал.
"Предстои в Министерството на културата да влезе план за развитие на културния туризъм, който касае и трите общини - Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец'', каза още Маринов. Той уточни, че планът е изграден на база проект, който е разработен в партньорство с редица италиански институции. "Преди две години беше направен анализ на основните паметници на културата в България. Идентифицирани са и източниците на финансиране за изпълнение на плана. Надявам се до края на октомври да започне изпълнението му. Основните акценти ще бъдат върху културния, селския и екологичния туризъм'', заяви Маринов.
За първи път в МИЕТ ще бъде създаден отдел за прогнози, анализи и иновации в туризма, който освен с чисто синтетичната информация ще се занимава и с набиране на информация и прогнозиране. Целта е информацията да се ползва както на правителствено ниво, така и от общините и бизнеса. Маринов подчерта, че на настоящия етап точно тази информация не е достатъчно адекватна.
С дебата в Горна Оряховица днес се постави край на деловата част на дванадесетата туристическа борса ''По пътя на слънцето''. Освен зам.-министърът Иво Маринов, присъстващи бяха кметът на Горна Оряховица инж. Йордан Михтиев, Венцеслав Удев, председател на Българския туристически съюз, Силвия Хинкова, председател на Регионална туристическа асоциация ''Стара планина'', както и редица представители на туристическия бранш в региона.