Започват проверки на дружествата в енергийния сектор

20.01.2015 | 17:57
по статията работи: Десислава Маданска
Хроничният дефицит в енергетиката бил между 600 и 800 млн. лева
Започват проверки на дружествата в енергийния сектор
Снимка: Thinkstock/Guliver

Поетапно ще започнат финансови инспекции на дружествата в енергийния сектор. Това заяви министърът на енергетика Теменужка Петкова на среща на правителството с бизнеса. В момента текат ревизии в НЕК, както и в ТЕЦ „Марица-Изток“ 1,2 и 3.

Петкова съобщи, че дефицитът в НЕК е малко над 3 млрд. лева, а текущият дефицит за 2014 г. е 598 млн. лева. По думите й в енергийния сектор драмата е сериозна и това обосновава необходимостта от спешни решения, за да не бъде доведен секторът до колапс.

Тя изтъкна факта, че за да не се повтори случилото се с проекти като АЕЦ „Белене“, държавата и бизнесът трябва да се обединят в усилията си.

„Ние набелязахме един пакет от мерки в сектора енергетика, като част от тези мерки вече се прилагат“, каза тя.

Едните мерки са насочени към финансовото оздравяване на сектора.

„От друга страна усилията ни са насочени към постигане на енергийна независимост на страната ни“, каза тя.

Министърът добави, че се водят преговори за двете централи ТЕЦ „Марица-Изток 1“, ТЕЦ „Марица-Изток 3“. Създадени са две работни групи, които имат за цел да водят преговори по дългосрочните договори с двете американски централи. Целта до края на март е да се предоговорят условията по дългосрочните договори с двете американски централи.

По отношение на енергийната независимост на страната Петкова каза, че се залага на проучване и разработване на местните находища на газ и нефт.

Друг набелязан от министерството акцент е изграждането на интеконекторите с Гърция, Турция, Сърбия и Румъния. По думите й за страната ни е приоритет ускореното изграждане на връзката с Гърция. Миналата седмица Петкова заедно с гръцкия си колега са уточнили финалното инвестиционно решение да бъде взето до края на месец май 2015 г.

Тя уточни, че в бюджета за 2015 г. са заделени 80 млн. евро за държавна гаранция по проекта. В момента се работи финансирането по него да бъде изцяло осигурено с евросредства.

По думите на председателя на парламентарната енергийна комисия и бивш министър от ГЕРБ Делян Добрев хроничният дефицит в енергетиката е между 600 и 800 млн. лева.

По отношение на проекта „Южен поток“ Добрев заяви, че България нищо не е загубила, защото само при сто процента запълняемост на капацитета, което е хипотетична възможност, проектът е на печалба, а при петдесет процента - колкото е средното за подобни проекти, компанията „Южен поток България“ ще фалира първите две-максимум три години.

По думите му не са сериозни и заплахите, че ще купуваме газ от Турция през газопровода Турски поток, защото той няма икономическа логика.

Добрев напомни за газовите договори на България и заяви, че при опит те да бъдат нарушени, страната ни ще защити интересите си. Той изтъкна необходимостта България да се концентрира върху интеконекторите и най-вече да проучва собствените си находища, които са с потенциал.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....