Цигарите ще поскъпнат с около 20 ст. за кутия от 1 март 2023 г. Депутатите от бюджетната комисия към парламента подкрепиха на първо четене предложението на Министерството на финансите за календар за повишение на акцизите за тютюневите изделия през следващите четири години.
В момента минималният акциз за цигарите е 177 лв. за 1000 къса. Предложението е от 1 март следващата година да стане 185,50 лв. за 1000 къса. Новите акцизи ще влязат в сила от месец март, за да има достатъчно време бизнесът да се снабди с нови бандероли с новите цени. След това през 2024 г., 2025 г. и 2026 г. увеличението на акцизите за тютюневите изделия ще бъде от 1 януари. Като всяка година поскъпването ще бъде с около 20 ст. за кутия.
В момента средният размер на акциза за цигарите в страните от ЕС е 120 евро за 1000 къса, а при нас е 90 евро, или 177 лв. При предишното увеличение на минималните акцизи за тютюневите изделия за страните от ЕС, България и още няколко държави-членки бяха договорили преходен период в рамките на няколко години, докато бъдат достигнати минималните нива.
Сега предстои ново увеличение на минималните ставки за страните от ЕС, но от Министерството на финансите се съмняват, че ще можем да договорим такъв преходен период, защото налозите в другите страни са по-високи. Затова и Министерството на финансите и бизнесът искат да бъде приет календар за плавно увеличение на акцизите.
В Румъния акцизът за цигарите е 112 евро на 1000 къса, в Гърция е 145 евро, в Чехия е 119 евро, в Унгария е 117 евро, в Латвия е 121 евро, а у нас сега е само 90 евро.
През 2010 г. беше направено рязко повишение на акцизите, което доведе до повишение на цените с 50% и ръст на контрабандата до 35-40% от пазара, коментираха участници в дискусията. Тогава увеличението на акцизите е доведе до по-големи приходи за контрабандистите, а не за държавния бюджет. За да не се повтори това, всички се обединиха около тезата, че акцизите трябва да бъдат вдигнати.
Повишението на акцизите ще доведе до 661 млн. лв. допълнителни приходи в държавния бюджет през следващите четири години, обясниха от Министерството на финансите. Това е с 83 млн. лв. повече спрямо очакваните допълнителни приходи от варианта на увеличение на акцизите, който беше предложен през месец юни с актуализацията на бюджета за 2022 г. Тогава обаче депутатите не приеха увеличението, като основно спорът беше колко време е необходимо на бизнеса, за да се снабди с нови бандероли.
Акцизът за цигарите се състои от два компонента - фиксирана сума и процент от цената. Представители на повечето тютюневи компании в страната подкрепиха предложението на Министерството на финансите за увеличение на акциза за цигарите през следващите четири години. Някои от компаниите обаче поискаха друго съотношение между фиксираната сума и процента от цената. От министерството обясниха, че са избрали вариант, при който приходите от цигари зависят по-малко от цената, за да има предвидимост в приходите и да не се стига до ценова война на пазара. Сегашното предложение е за най-малко увеличение на акциза за цигарите спрямо останалите тютюневи изделия, защото при цигарите има най-голям риск от контрабанда, коментираха от Министерството на финансите.