Започва схемата за саниране на многофамилни жилищни сгради, която ще се изпълнява на територията на 36 града в страната. Това обяви на пресконференция министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, цитиран от агенция. Схемата се реализира с подкрепата на Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие, съобщиха от МРРБ. Насоките за кандидатстване са публикувани на сайта на министерството. Общият размер на безвъзмездна финансова помощ е 63 млн. лв.
"Можем да обявим, че ние стартираме най-изгодната схема, с най-висок грант от 50%, който е договорен с ЕК", каза още министър Плевнелиев и добави, че предстои мащабна публична кампания за популяризиране на схемата, обясни министърът.
Зам.-министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова обясни още, че ресурсът по схемата е разпределен в две категории, предаде агенция "Фокус". В първата са отделени 50 млн. лв., чрез които ще се предостави безвъзмездна финансова помощ на бенефициентите. С тях ще се осъществи реално реновирането на сградите, въвеждането на мерките за енергийна ефективност и дейностите по подмяна на дограма и др. С остатъка от 13 млн. лв. ще бъде обявена процедура за избор на една или няколко банки, които да предоставят ниско лихвени кредити на бенефициентите. Банката трябва да предостави и собствени средства минимум близо 7 млн. лв., така че с ресурс от 20 млн. лв. да бъдат давани кредити, за да могат собствениците на многофамилните жилищни сгради, които нямат средства, да участват по схемата.
Дирекция „Жилищна политика”, която е реалният бенефициент по схемата, до края на януари ще кандидатства по ОПРР с изготвената вече крайна методология за реалното отпускане на средствата – с формуляри за кандидатстване, с примерни договори и др. Докато се подготвя методологията за начините на предоставяне на средствата, Управляващият орган на ОПРР ще проведе процедура по ЗОП, чрез която ще бъдат избрани банките, които ще предоставят кредитите с ниски лихви. Тези два процеса трябва да приключат до края на тази година, за да може от следващата да започне реалната работа на място в самите блокове.
Другият заместник-министър в регионалното министерство Екатерина Захариева посочи, че целта е била схемата да бъде максимално лесна и достъпна за хората. Новите сгради няма да са допустими за подпомагане, тъй като би трябвало да отговарят на изискваните за енергийна ефективност.
За саниране ще може да кандидатстват не само цели блокове, но и отделни входове. Всеки собственик трябва да внесе аванс от 500 лв. с подаването на документите като гаранция, че няма да се откаже безпричинно от проекта. Ако се окаже, че сградата не е конструктивно здрава и не може да се санира с европейски средства, тези суми ще се приспаднат от енергийния одит и той ще се предостави на собствениците, защото той е част от задължителните технически паспорти на сградите.
Зам.-министър Захариева уточни, че ще се изпълняват всички мерки, предписани от енергийния одит - външна изолация, подмяна на дограма, хоризонтални щрангове, електроинсталацията, отоплителната система.
По Програмата могат да кандидатстват всички панелни блокове. За новите сгради това няма да е възможно, защото те трябва да отговарят на изискванията за енергийна ефективност според нормативните промени от 2000 г.