Шест месеца преди парламентарния вот СДС започна битката за абревиатурата ОДС. Депутати от групата на Надежда Михайлова внесоха вчера в НС проект за промени в Закона за избиране на народни представители. Те предлагат коалициите, участвали в предходните парламентарни избори, да се регистрират в ЦИК със същото име за предстоящите само ако в тях участват всички партии или формации от предишния формат. Допуска се възможността неучастващите партии писмено да декларират съгласието си коалицията да бъде регистрирана без тях, но със същото наименование. Ако това се приеме, СДС няма да позволи на партията на Иван Костов и нейните политически партньори да се явят на предстоящите избори като коалиция ОДС. В същото време, ако се осъществи предизборният съюз между формациите на Костов, Мозер, Праматарски и Нихризов, СДС на Надежда е заплашен да остане извън дясната коалиция.
Народното събрание да не се разпуска до провеждането на парламентарни избори, а депутатите да запазват мандата си по време на предизборната кампания. Това е едно от предложенията на левицата, които също бяха внесени в деловодството на НС. Според вносителите поправката цели постигането на равнопоставеност в закона между премиер, министри и депутати, тъй като сега действащата уредба позволява само на членовете на кабинета да не излизат в отпуск и да запазват поста си, докато участват в предизборна кампания.
И двата законопроекта предлагат промяна в разпределянето на гласовете от чужбина. От левицата предлагат те да се разпределят поравно между няколко района, които ще се определят от ЦИК. Сините пък искат гласовете да се прибавят към всеки многомандатен район, последователно по азбучен ред на държавите, в които са образувани избирателни секции. Проблем на последните парламентарни избори създадоха гласовете на българите в Турция, чийто вот беше разпределен в Добрич и така оттам влязоха повече депутати от ДПС, отколкото реално искаха избирателите от района. Не се притесняваме. Няма проблеми, защото не се губят гласове, коментира депутатът от движението Кемал Еюп.
СДС предлага още облекчен режим за гласуване на студентите и учениците по настоящ адрес. Те ще могат да дадат гласа си срещу документ за самоличност, студентска или ученическа книжка и декларация, че няма да гласуват на друго място. Сред предложенията на БСП е неграмотните да не гласуват с придружител. От левицата предлагат още предизборните речи по БНР и БНТ да се заменят с клипове, докато идеята на сините е те да бъдат изцяло премахнати. /в-к Пари