Затвор грози търговците, криещи фалит

20.01.2014 | 11:51
по статията работи: Георги Георгиев
До четири години зад решетките може да прекара всеки, който наеме нелегален чужденец
Затвор грози търговците, криещи фалит

 

До две години затвор заплашва всеки едноличен търговец (ЕТ), който нарочно скрие фалита си. Това гласят текстове в раздел "Общи стопански престъпления" в проекта на нов Наказателен кодекс (НК), подготвен от Министерството на правосъдието, научи вестник „Стандарт“.

В наказанията за провинилите се търговци ще бъдат наказвани с пробация или глоба, както и с отнемане на правото да упражняват определена професия или дейност.

Текстовете в действащия в момента Наказателен кодекс предвиждат затвор до три години и парична глоба в размер от 3 хил. до 5 хил. лева при укриване на фалит. Разлика между стария и новия НК е и отделянето на едноличните търговци от търговските дружества.

В настоящия кодекс всички са посочени под общия знаменател "търговец". Разграничението между еднолични търговци и юридически лица е важно, защото наказанията са по-големи при умишленото укриване на фалит от страна на фирми. В тези случаи новите текстове в НК предвиждат лишаване от свобода до три години, глоба, както и забрана за извършване на определена професия или дейност.

Затвор до 4 години и глоба не по-малка от 2 хил. лева заплашва всеки, който наеме на работа чужденец, пребиваващ у нас противозаконно, предвижда проектът на нов Наказателен кодекс. Според действащия сега НК, за да попадане под тази наказателна отговорност, работодателят трябва да е наел не по-малко от 5 нелегални чужденци. Така промяната сериозно разширява обсега на конкретните текстове в НК. Освен това същото наказание ще се налага и на тези работодатели, които съзнателно наемат чужденци, станали жертва на трафик на хора.

Бъдещият НК предвижда и нова наказателна мярка за длъжностните лица, работещи в държавни предприятия. Ако те сключат неизгодна сделка, която донесе значителна вреда на държавата, освен заплаха от 5 години затвор ще ги грози и конфискация на половината имущество.

Наказания се предвиждат и за търговците, които мамят клиентите си с кантара. Всеки, който заблуждава потребителите с неверни мерки или теглилки, или с неточен измервателен уред, ще получи забрана да практикува търговската си дейност. Това е гарнирано с угроза от затвор до 1 година или пробация, както и с глоба. В старите текстове на НК, наказанието за недобросъвестните търговци е затвор до 2 години.

Освен това се предвижда забрана за практикуване на дадена професия или дейност, но по преценка на съда и само в случаите, когато деецът е получил присъда "лишаване от свобода". С други думи, според новия НК, всеки търговец, за когото се докаже, че използва манипулиран кантар за измерване на стоката си, може директно да загуби бизнеса си.

Оцени статията:
4.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...