Виното и ракията вече са защитени от закон. Той ще бъде гласуван наесен и ще започне да действа още през новия сезон. Предвидени са жестоки санкции и стриктен контрол за фалшивите продукти. Едно от новите ограничения за производителите е, че нямат право да притежават и да гледат каквото и да било лозе - малко или голямо, дори и в собствения си двор, ако нямат специално разрешение затова от Агенцията по лозата и виното.
Ако ви хванат, че имате лозе, глобата е 12 хиляди евро на хектар и лозето ви ще бъде изкоренено за ваша сметка. Друга промяна в закона е, че нерегистрираните търговци на алкохол ще се преследват още по-системно и безжалостно. Законовите промени ще доведат до сериозни последици в райони като Сандански например, където населението масово се препитава именно от такава дейност, обяснява bTV.
Основният аргумент да се пише нов закон е, че настоящият няма почти нищо общо с европейските регламенти.
Промените, които ще влязат в сила от есента, ще увеличат контрола на качеството и ще дадат правомощия на Агенцията по лозята и спиртните напитки да проверява не само магазините, а и ресторантите и заведенията за обществено хранене дали продават фалшиви вина или не. Става въпрос за добавката на спирт, на изкуствени аромати, на оцветители, които са разрешени за хранителната промишленост, но за виното не са. Глобите са от 30 до 100 хиляди лева, посочи д-р Димитър Гайдарски от агенцията.
Най-жестоки санкции законът определя за амбулантните търговци на алкохол. Тези, които търгуват по пътищата на страната, ще бъдат преследвани постоянно. Те са извън закона.
Под контрола на закона попада и модерната стока "ароматизирано вино". Някои ароматизирани вина, които използват слабости на закона, в които се допуска добавката на подсладители и на оцветители под фирмата на ароматизирано вино с вкус на мавруд.
Консуматорът е изцяло подведен. Всъщност той получава фалшив продукт, етилов алкохол, вода и киселини и плаща за вода, каза д-р Димитър Гайдарски.