Започват дейностите за възстановяване на защитена местност "Алдомировско блато" и на защитените зони в Сливница и в Драгоман. Финансирането ще бъде от Европейския съюз (ЕС) и от държавата. Това стана ясно на пресконференцията за началото на проект "Възстановяване и опазване на благоприятното състояние на защитени видове в защитена местност (ЗМ) "Алдомировско блато" и защитени зони в общините Сливница и Драгоман", предаде БТА.
Крайната цел на проекта е развитието на природосъобразния туризъм, уточни координаторът Йордан Новков. Андрей Ковачев, експерт херпетолог, е добавил: "Ще работим за възстановяване и развитие на биологичното разнообразие в района".
Проектът е с бюджет 918 243,40 лева и е финансиран по Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) - 2007 - 2013 г., сочат данни на Сдружението за дива природа (СДП) "Балкани".
Според Ковачев основните дейности в него са свързани с възстановяване на ихтионауната като хранителна база на водолюбивите птици. Те включват заземяване на електрическите стълбове, кули за наблюдението на птиците, както и възстановяване на находищата на лалугери и на сухоземни костенурки.
Преди години жерави са гнездили в Баташкото блато, превърнато в язовир, както и на територията на Драгоман. Почти изчезнали са и костенурките в района, открити са отделни екземпляри близо до границата със Сърбия, информира Новков.
Той уточни, че миналия месец правителството е дало на концесия добива на блатно кокиче в ЗМ "Блатото" край село Палаузово, община Стралджа. Напълно изчезнало е растението блатна перушина.
Оптимистичното в случая е, че постепенно се възстановява популацията на каракуда и костур в Алдомировското блато. Надеждите са да се появи и щука.