Умереното използване на червено вино намалява риска от сърдечносъдови болести, съобщават множество изследвания, но френски изследователи бяха първите, които успяха да обяснят механизма на тази
защита, пише АФП, цитирана от БГНЕС.
Екип изследователи от Националния институт по здравеопазване и медицински изследвания са открили как полифенолите на червеното вино карат клетките на артериалните стени да произвеждат азотен
моноксид (NO), който има съдоразширяващо действие. Различни изследвания показаха, че полифенолите са отговорни за съдоразширяващия ефект, но точният механизъм не беше известен.
Разкритието показва, че се използва един от рецепторите на естрогенните хормони от подвид алфа, за който се свързват молекулите на полифенола. Под ефекта на естрогена, жените имат по-малък риск от сърдечни проблеми преди менопаузата, което е подсказало на учените да търсят там тази форма на рецептор, като са изследвали мишки.
Открито е било, че полифенолите са довели до намаляване на артериалното налягане при мишки, които са имали рецептора Eralpha, но не са довели до никакво подобрение при тези, които са били лишени от него. Доказано е също, че лекарство против рак, което инхибира този рецептор, блокира производството на азотен моноксид и пречи на артериите да се разширяват.
Това откритие не само обяснява Френския парадокс, при който в Югозападна Франция има по-малко инфаркти въпреки богатото на мазнини меню, а и разкрива потенциал за използването на полифенолите срещу сърдечносъдови болести, подчертават изследователите.