Квадратурата на къщите в комплекси в София намалява през първата половина на годината, а почти всички те са съсредоточени по южната дъга на Околовръстния път. Строителните предприемачи все повече се фокусират върху самостоятелна къща като продукт, за да отговорят на наличното търсене. Този тип имот остава най-популярният, следван от редова къща с малък двор. Това показват данните на компанията "Колиърс" за пазара.
Към края на юни броят на къщите в комплекси достига 1700, разпределени в 112 жилищни проекта. Забелязва се намаляване на средната им квадратура от около 435 кв.м. през 2020 г. до 375 кв.м. сега. Анализът сочи, че това се дължи, от една страна, на тенденцията за изнасяне на местата за паркиране извън застроената площ на къщата, а от друга - на все по-често срещаната концепция за вертикален апартамент - с по-компактни стаи, редуцирани като големина коридори и дворове. Разходите за поддръжка на такъв вид имот са съществено по-ниски от тези за самостоятелни къщи.
В активен строеж са над 1200 къщи в над 90 проекта, като една трета от тях са концентрирани в петте най- големи. Избраните локации от инвеститорите са южната дъга на Околовръстен път, както и в Бистрица, Панчарево и Лозен.
Броят сделки с къщи от 2020 г. насам е около 1200 на година. Най-много транзакции е имало през 2021 г., което може да бъде обяснено с пандемията и повишеното желание на хората да си подсигурят жилище с допълнително пространство, което да се обособи за работа/ кабинет, както и двор или градина към имота.
Авторите на анализа подчертават, че поради особеностите на официалната статистика, тук се включват и сделки със самостоятелни къщи, които не отговарят на възприетата дефиниция за целите на текущия доклад.
Нивото на транзакциите показва, че търсенето не може да бъде удовлетворено само от къщи в този тип проекти и съответно по-голямата част от сделките са с единични къщи. По-голямата част от сделките са без банково финансиране, въпреки продължаващата достъпност на кредитирането и ниските лихвени нива.
Цените на къщите в комплекси са се покачили с над 45% от началото на 2020 г. Същевременно разходите за строителство са нараснали с почти 64%. Ако тази тенденция се запази, се очаква фокусът на строителните предприемачи да се премести към локации с по-евтина земя за строителство, коментират авторите на доклада.
Брутното ниво на възвръщаемост на къща в комплекс при отдаване под наем е около 3.8% на година. Покупка "на зелено" и последваща спекулативна препродажба на по-висока цена след завършване е предпочитаният вариант на инвестиция.
Нивото на достъпност (работна заплата към цена на кв.м) на къщи в комплекси, изчислено на база средна цена на кв.м. и официалната статистика за брутна работна заплата, се подобрява. Това се дължи предимно на ръста на заплатите. Към средата на 2024 г. показателят е на равнище от 0.90 кв.м. с една заплата.
Забелязва се увеличено търсене на къщи с устойчив дизайн и технологични решения, които освен енергийна ефективност създават и по-приятна среда за живеене. Тази тенденция се очаква да се запази, като все повече строителни предприемачи интегрират зелени технологии в проектите си, за да отговорят на повишеното търсене от купувачите.
Очаква се цените да се покачват в резултат на това, че първичното предлагане в този сегмент (от инвеститор) не може да отговори на наличното търсене, както и с оглед на повишените разходи за строителство и поскъпването на поземлените имоти.
В същото време инвестиционните покупки на къщи ще продължат да намаляват своя дял, тъй като купуването на къща с цел обитаване преобладава.
Строителството на големи проекти се очаква да продължи на по-отдалечени локации заради липсата на подходяща земя за строителство или високата й цена. Въпреки сериозното застрояване на южната част на столицата краткосрочната перспектива за развитието на жилищни проекти с къщи продължава да е фокусирана там. Това се дължи на изградената пътна и обществена инфраструктура и лесния достъп с автомобил и градски транспорт. В последните години се наблюдава и увеличена активност в Югоизточна София - около селата Герман и Лозен, които са добре свързани с града и са с по-ниски цени на поземлените имоти.
По предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) броят на въведените в експлоатация жилищни сгради през второто тримесечие на 2024 г. е 1039, а новопостроените жилища в тях са 5090.
Най-голям е относителният дял на новопостроените къщи (75.5%), следвани от жилищните кооперации (16.0%).
Според получените данни най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в областите Пловдив - 163 сгради с 607 жилища, Бургас - 134 сгради с 1027 жилища, и Варна - 127 сгради със 711 жилища в тях. За София сградите са едва 73. НСИ уточнява, че те се отнасят за районите "Витоша", "Връбница", "Възраждане", "Младост", "Надежда", "Подуяне", "Сердика" и "Студентски" поради отказ на останалите районни администрации да предоставят информация.