За месеци българите са загубили 10% от покупателната си способност

12.10.2022 | 10:35
по статията работи: econ.bg
Инфлацията за първата половина на годината е 17,7%, а ръстът на доходите е едва 7%. Разликата означава загуба на покупателна способност в размер на 10% за първото шестмесечие на 2022 г., коментира финансистът Десислава Николова
За месеци българите са загубили 10% от покупателната си способност
Снимка: под лиценза на creative commons

От началото на годината българите са загубили 10% от покупателата си способност, показва пазарно проучване. Според икономисти хората в България обедняват прогресивно.

Инфлацията за първата половина на годината е 17,7%, а ръстът на доходите е едва 7%. Разликата означава загуба на покупателна способност в размер на 10% за първото шестмесечие на 2022 г., така че ние вече имаме загубена покупателна способност доста сериозна, коментира финансистът Десислава Николова пред БНР.

Инфлацията у нас е двойно по-голяма, отколкото в еврозоната и е резултат главно от поскъпването на енергийните ресурси, което рефлектира върху всички производства.

"Изключително драстично скочиха цените на всички основни хранителни продукти. За съжаление, очаквам много драстични покачвания предвид нарастващата инфлация и предстоящата рецесия. Бюджетното увеличение на доходите обаче не е решение. В условия на инфлация увеличението на доходите означава проинфлационна политика. Това означава наливане на масло в огъня", е мнението на Николова.

Поскъпването на храните гони 35-40%. Но статистиката отчита  инфлацията при цената на производител , т.нар. интегрирана инфлация. Газът е 80% от себестойността на азотния тор. В момента консумираме сирене и кашкавал, за които млякото е произведено преди 3 месеца. Говорим за истинско сирене. Тогава е произведено млякото - при тогавашните цени. Това каза за Bulgaria ON AIR доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН.

"При млякото също е интересно, цената на килограм концентриран фураж и литър мляко, това съотношение в цените повлия. Ако към днешна дата започна да произвеждам кашкавал, ще купя мляко за най-малко за 10-15 лв., отделно са другите разходи. Цената на истинския кашкавал е около 30 лв. при онези цени на млякото. След 2-3 месеца отново ще поскъпнат", допълни доц. Боюклиев.

Според него инфлацията се бори с производство. 

"Вдигнаха пенсиите с 20%. Да, но храните поскъпнаха с 40%. Така реалните доходи падат. Храните са борсова стока и не зависи толкова от другите фактори. Ще има поскъпване, защото предлагането е по-малко. То ще бъде в рамките на стотинки и ще бъде постепенно. Няма да е както ще е при месните и млечните продукти. При олиото имаше успокояване, защото внесохме слънчоглед от Украйна. А качественият български домат е скъп, той изисква грижи, капризен е", обясни доц. Огнян Боюклиев.

По думите му, ние сме голям вносител на сухо мляко, млечен концентрат и на млечни сурогати: "Млеката преди 30 години бяха в опаковка от 500 гр., сега има по 350, и по-малко."

"Производството на храните е поскъпнало 2 пъти. Местните производители могат да облекчат нарастването на цените, твърди доц. Боюклиев.  Според него през идващите месеци ще влезе  новата реколта от зърно, което ще доведе до поне 20-30%  ръст на цената на хляба.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....