"Засега трудно може да се даде оценка какви загуби е нанесло съкрушителното земетресение върху икономиката на Япония", заяви изпълнителният директор на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик-Строс-Кан, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той пристигна в Токио на запланувано посещение малко след като стана земетресението и последвалото го цунами.
"Поддържам връзка с японското правителство и съм силно впечатлен от начина, по който японският народ реагира на трагедията", добави Строс-Кан.
Анализаторът от вашингтонския фонд "Карнеги" Дъглас Пол подчертава, че основните държатели на облигации на японското правителство са самите японци, а не чужденци и освен това жителите на страната държат трилиони долари в пощенската спестовна система. "Те имат финансовите ресурси да преодолеят последиците от земетресението", убеден е той.
Финансовите експерти също така обръщат внимание на факта, че основният удар на стихията е бил по североизточното крайбрежие, което е по-малко индустриализирано отколкото например района на Токио.
"Щетите, нанесени на индустриалната база, са относително ограничени", смята сътрудникът от консултантската фирма "Ай Ейч Ес Глобал инсайт" Дан Райън. Това обстоятелство позволява на анализаторите да прогнозират, че едва ли може да се очаква икономическите загуби от сегашното земетресение да надвишат загубите, причинени от труса през януари 1995 г. в района на град Кобе, достигнали 100 милиарда долара, пише БГНЕС.