Германската национална асоциация на здравноосигурителните фондове (GKV-Spitzenverband) добави България към списъка от 13 държави, в които признава предоставянето на медицински амбулаторни услуги, съобщи Германо-българската индустриална камара.
Осигурените в Германия имат право веднъж на 3 години да отиват за 2-3 седмици на почивка, съчетана с медицинска превенция. Под лекарски указания се изготвят индивидуални програми за терапия и упражнения за профилактика на ревматизъм, преумора, болки в ставите, заболявания на дихателната система и други.
Здравният туризъм, чиито услуги са с високо качество и се прeдлагат целогодишно, е ключов елемент от нашите усилия за утвърждаване на България като дестинация за четири сезона. Това пък обяви днес министърът на туризма Николина Ангелкова, цитирана от пресцентъра си, откривайки шестия годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, посветен на тази тема.
Важно e да покажем качество на услугите, но и да заслужим доверието на ключови пазари. Германия е един от тях, посочи министърът.
Тя нарече "огромен успех и исторически пробив" това, че здравни каси от Германия ще плащат на своите клиенти разходи за лечение в България.
Ангелкова допълни, че и частните хотели ще имат право да предлагат услуги, сертифицирани и спазващи наредбите на Министерството на туризма и на Министерството на здравеопазването.
Представители на германските здравни каси са направили специална проверка на място, стана ясно от думите на министъра.
Ангелкова съобщава още, че в рамките на актуализираната Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма до 2030 г. е започнало да се разработва подстратегия за здравния туризъм с конкретен план за действие към нея. Те са публикувани за обществено обсъждане. Обявява, че заедно със здравния министър е започнала дискусия по темата с изтъкнати български лекари, за да се позиционира страната на тази карта.