Националният рамков договор е записано, че очакваният месечен разход за болниците е не повече от 133 млн. лв. При този разчет се очертава един недостиг от 3.9 млн. лв, който представлява т.нар. буфер от 3% недофинансиране. Обаче обърнете внимание, че при подписването на този договор е вкарано условието, че при надвишаването му ще се премине към договаряне на коригирани цени в рамките на оставащите средства. Това мен определено ме притеснява, защото това е поемане на ангажимент за корекция на цените на клиничните пътеки.
Това заяви министърът на здравеопазването проф. Николай Петров по време на парламентарен контрол в Народното събрание. По думите му точно в това е "заровен проблемът" с очертаващия се недостиг на средства в здравната каса за тази година. От думите му се разбира, че Националният рамков договор между лекарите и касата по-скоро може да създаде напрежение, отколкото да реши финансовите въпроси.
Министър Петров припомни, че Надзорният съвет на НЗОК разпределя бюджетите на районните здравноосигурителни каси, които на базата на утвърдени, отчетени и заплатени в миналото дейности, разпределят бюджетите на лечебните заведения. Но дали ще се стигне до намаляване на клиничните пътеки в случай на остър недостиг, вероятно депутатите ще трябва да решат.
Министър Петров съобщи, че предстои да се извърши точен анализ и след това да се реши дали евентуално да се освободи част от резерва на касата, за да се плати извършената надлимитна дейност на болниците в периода април-ноември 2016 г. в размер на 19 млн. лева, за която Лекарският съюз и болници заплашват да съдят. Надлимитната дейност, извършена от болниците, но неизплатена от 2015 г. досега, е общо над 70 млн. лева, посочи той.
"Проблемът не е само в тези 19 млн. лв., а доста по-голям", изтъкна здравният министър. По думите му е традиционно напрежението около неизплатените пари да се повишава през май-юни, и е вече "хронично". Той се надява до септември да намери решение, така че да се предотврати тази "бъркотия" догодина.