Зелени трамвайни линии и "порти" на входовете на София - идеи за 2020 г.

10.11.2009 | 19:55
по статията работи: Лили Бончева
Групата "Архитекти за София" днес представи своята платформа "София 2020" пред главния архитект на столицата Петър Диков
Зелени трамвайни линии и "порти" на входовете на София - идеи за 2020 г.

Пешеходни зони в стария център на София, трева по трамвайните линии, създаване на велосипеден ринг, свързващ парковете на столицата, нов концертен комплекс, установяване на вторичен градски център около Централна гара, поставяне на "врати" на входните артерии на София - това са част от идеите на неформалната група "Архитекти за София", която днес представи своята платформа "София 2020" на главния архитект на столицата Петър Диков.

В "Архитекти за София" участват Димитър Паскалев, Аспарух Марков, Християн Боров, Биньо Йовчев, Емилия Николова, Виктория Великова, Татяна Стефанова, Димитър Караниколов, Димчо Недев, Радомир Данков, Ирина Борова и Мирослав Терзиев.

Основна цел на тяхната платформа "София 2020" е да изгради мечтата за София като един по-добър град чрез представяне на идеи за подобряване на градската среда и бъдещето на столицата. Всяка идея цели да провокира гражданите към дискусия върху поставения проблем и да набере обществена подкрепа. С инициативата си "Архитекти за София" се надяват да провокират обществото и професионалните среди за реализирането на ново поколение градоустройствени мероприятия.

Така например една от централните им идеи е превръщането на София в един по-"зелен" град, с повече дървета, въздух, зони за разходка и спорт.

Идеята, наречена данък "Зелено дърво", предвижда всеки собственик на автомобил бъде задължен да посади дърво или да заплати цената за засаждането на едно дърво. Така земеделските зони около София, които в момента пустеят, биха могли да се трансформират в горски масиви.

Друг акцент в платформата е озеленяване на трамвайните линии, подобно на това, което е практика в много европейски държави.

Трите централни парка - "Южен парк", "Ловен парк", "Борисова градина", биха могли да бъдат свързани посредством непрекъсната велоалея с обща дължина 10 км.

2-450_453

Снимка: Sofia2020.bg

За постигането на тази цел според архитектите е необходимо да се изградят 4 пешеходни моста: над бул. "Симеоновско шосе", бул. "Черни връх", бул. "Арсеналски" и бул. "Драган Цанков".

Архитектите имат идея и да се направи затворена пешеходна зона в стария център на София. Това може да стане чрез затваряне на част от старите квартали. Канализацията в тези квартали е на ниво -3.50 до -4.00 метра.

450-sait_450

Снимка: Sofia2020.bg

За да се намери място на автомобилите за живеещите в тези квартали, е необходимо да се направят подземни паркинги в зоната на улиците. 

Друга идея от платформата "София 2020" предвижда на четирите входни артерии на столицата, през които годишно преминават над 5 млн. автомобила, да бъдат изградени 60-метрови пластични елементи. Те ще символизират "вратите" на града и ще бъдат символ за всеки, който се е запътил към столицата.

5-4501_450

Снимка: Sofia2020.bg

Покрити със светлоотразително фолио и осветени от прожектори, тези "врати" биха могли да се виждат от километри.

Още идеи на "Архитекти за София" ще откриете на сайта www.sofia2020.bg.

Щастлив съм, че младите колеги изграждат и поставят идеите си "за" сбъдването на нещо, а не "против" случващото се. Не мога да не съм поласкан от техните предложения, тъй като до голяма степен те следват логиката на идеи и проекти, които съм поставял преди много години и които все още, за съжаление, не са се осъществили. Но това ще се случи и ще се случи заради такива активни хора като тях самите, сподели след като днес се запозна с идеите на "Архитекти за София" арх. Петър Диков.

Идеите на "София 2020" съвпадат на 90 процента с вече поставената дългосрочна визия за развитието на столицата, заяви още той.

Според арх. Диков три са основните пречки пред превръщането на идеите в реалност - егоистичното мислене на професионалните среди, което води до по-трудно възприемане на чужди идеи, традиоционният български консерватизъм и съпротивлението срещу всякакви промени, и липсата на желание за сбъдване на общи цели за сметка на преследването на лични такива. Въпреки това, главният архитект категорично заяви, че вярва в позитивното развитие на София и в това, че през 2020 г. тя ще бъде по-красив и по-качествен в архитектурно отношение град.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...