Не, не ме е страх от протести. Аз самият съм участвал в протести, когато съм смятал, че тези протести са основателни. Това заяви тази сутрин е ефира на bTV министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов. Той обясни, че земеделието е единственият сектор, който през последните 8 години се е управлявал от една и съща политическа сила.
Според земеделският министър недоволството в в сектора в момента е предизвикано от факта, че в него се разпределят най-много средства от бюджета на ЕС - 48%, и от там очакванията са най-големи. В България обаче той е бил оставен на автопилот по линия на Общата селскостопанска политика на ЕС.
Две години поред животновъдството не е получавало доплащане, но това е вече минало, обясни министърът. Според него трябва да се промени системата на подпомагане - дали средствата да отиват за инвестиции или за оцеляване. По думите му само 3000 ферми са успели в края на годината да покрият европейските изискванията. Респективно останалите трябва да бъдат закрити. Министър Найденов отбеляза, че само от 14 декември са изплатени половин милиард лева плащания на земеделските производители.
По въпроса за тютюнопроизводителите министър Найденов отбеляза, че никой не е обяснил на хората, че реформата в областта на тютюнопроизводството е стартирала през 2004 година в ЕС и тя приключва през 2009 и че те трябва да имат алтернатива. Ние трябва да заместим това производство с инвестиции по линия на развитие на селските райони, обясни министърът на земеделието и храните.
По думите му е имало програма за алтернативна заетост в тези засегнати райони още по времето на министър Дикме, но по нея след неговото отстраняване не е направено нищо.
На проблема с тютюнопроизводителите е намерено решение. На хората са предложени два варианта: Или да получат пари по линия на националните доплащания, или да се изкупи еднократно продукцията в размер на 116 млн. лева, което производителите са приели и това предложение ще бъде внесено в Министерския съвет.