Резултатите от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) ще бъдат по-добри, ако се прави съвместно от браншовите организации. Това смята Христо Цветанов, който е експерт от Институти за агростратегии и иновации. „Ние поддържаме една такава теория, че в днешно време земеделието би било много по-конкурентноспособно тогава, когато се прави от браншови организации на производители“, обяснява той.
„Въпросът е, че, както е записано в самата Програма, вместо 4, както беше до сега, да бъде група и 7 да бъде организация на производители, трябва да бъдат минимум 10 и минимум 20, за да имат различни ставки на подпомагане, говоря точно за съфинансирането от Програмата за развитие на селските райони”, подчерта Христо Цветанов, цитиран от агенция „Фокус“. Той обясни, че в стария референтен период, са се създали не повече от 10 организации, но в следващия период няма изгледи това да се стимулира.
„Основно при зеленчукопроизводителите, при производителите на плодове, а защо не и при животновъдите, понеже не сме достатъчно конкурентни, имаме доста звена, докато стигне продукцията до крайния потребител, смятаме, че това е изключително важно да се случва, и то в най-скоро време”, допълни още Цветанов.
Според него така те ще могат да стигат и до големите вериги, и до големите пазари, ще произвеждат повече еднородна продукция в по-големи обеми. Според него, е изключително важно да се тръгне по пътя, който са извървели старите европейски страни.