Добруджа продължава да е извън системата за противоградна защита

21.07.2014 | 15:35
по статията работи: Христомира Бочкова
В Златната житница на България градушките унищожиха реколта за милиарди левове
Добруджа продължава да е извън системата за противоградна защита

Златната житница на България продължава да е извън системата за противоградна защита. Земеделски производители, стопанисващи земите на Добруджа, продължават да недоумояват как държавата продължава да допуска това. Те са категорични, че е грижа на институциите да защитят Североизточна България.

Обилните валежи и градушки през последните месеци унищожиха огромна част от реколтата. Фермерите са ужасени от нанесените щети и се чувстват безпомощни през природата.

От няколко години в Добруджа започнаха да валят огромни градушки. Опустошават села и реколти за милиарди левове”, констатира Георги Иванов, кмет на с. Сребърна и притежател на градина с кайсиеви дръвчета.

В Силистренско няма земеделец, който да не настоява за изграждането на противоградна станция, но идеята горещо се подкрепя и от стотиците пчелари в региона.

„За мен е важно да има установени такива противоградни площадки, защото ние като пчелари сме пряко зависими от реколтата. Така че то, ако удря върху земеделците, удря пряко и върху нас”, допълва Васил Томов, пчелар.

Опустошителните градушки от последно време накараха областната управа да подаде докладна до Министерство на земеделието.

Крайно време е държавата да помисли за изграждане на противоградна площадка в област Силистра за опазване на културите. Защото не само застраховките, но и според мен и държавата трябва да поеме ангажимента за опазване на селскостопанската продукция”, смята Насуф Насуф, областен управител на Силистра.

Идеята българският Североизток да влезе под противоградна защита е подкрепена с писма и от областните управители на Шумен, Разград и Русе.

Припомняме, че през уикенда земеделски производители от с. Любимец също алармираха, че има опасност динята, българско производство, да изчезне от родните пазари заради лошото време.

Реколтата от домати и пипер в ямболските села са също почти напълно унищожени, съобщиха разтревожени земеделци. Загубите възлизат на близо 80% от продукцията. Причините се крият в непрестанните валежи през последните месеци и резките температурни разлики, на които ставаме свидетели това лято. Тези фактори влияят негативно на зеленчуците и земеделските производители няма как да ги опазят, въпреки обработката с препарати.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 24.09   622 г. – Мохамед и неговите последователи завършват своята хиджра от Мека до Медина, за да избегнат религиозни гонения. 1689 г. – Български доброволци участват...