Златото, най-ликвидната стока в миналото, се завръща като предпочитан инвестиционен актив от началото на годината, посочва Bloomberg. Стойността на благородния метал е регистрирала покачване от 15% от началото на годината, изпреварвайки очакванията на някои анализатори, както и други инвестиционни активи, сред които са валутите, държавните ценни книжа и акциите на глобалните компании (много от които спаднаха през първите два месеца на 2016 г.). Това е драстично обръщане на тренда от края на миналата година, когато инвеститорите продаваха злато, в резултат на което цената му спадна до 5-годишно дъно през декември.
Само от края на януари стойността на фючърсите на благородния метал се покачи с 9,3%, достигайки 1 220,40 долара за унция – най-високият темп на нарастване на цената на златото от февруари 1979 г. За сметка на това доходността по американските държавни ценни книжа нарасна с 2,9%, индексът на глобалните акции на MSCI спадна с 6,5%, а йената, която към момента е най-добре представящата се валута, отбеляза покачване от 5,5% спрямо щатския долар.
Графика: Представяне на златото спрямо различни индекси
Източник: Bloomberg
Броят на сделките също се покачва. Към 23 февруари техният брой е достигнал 123 566, което представлява ръст от 32% на седмична основа, сочат данните на Комисията за търговия на стокови фючърси на САЩ. Същевременно броят на дългите позиции се покачва за осма поредна седмица – най-дългата серия от 2012 г. досега.
Някои експерти са на мнение, че причините за нарастващата привлекателност на златото са сривът на фондовите пазари и високата волатилност на някои основни валути. В резултат на това спекулантите увеличиха дългите си позиции за метала до най-високата им стойност от повече от година. Позитивните странични ефекти от търсенето на златото се отразиха и на компаниите, търгуващи с него, като към края на февруари приходите на SPDR Gold Shares, най-големият фонд за търговия със злато, нараснаха с 4,5 милиарда долара.
„Златото е най-голямата история през тази година“, посочи портфолио мениджърът от USAA Precious Metals & Minerals Fund Дан Денбоу. „Миналото лято хората го наричаха „варварска реликва“ и никой не се интересуваше от злато. Днес то привлича все повече и повече купувачи“, допълни още експертът, цитиран от Bloomberg.
Други анализатори дори наричат благородния метал инвестиционен „супергерой“. Сред тях е икономистът от Oversea-Chinese Banking Corp. Барнабас Ган, най-точният анализатор на цените на благородните метали през изминалата година според Bloomberg. “Нарекох златото супергерой само защото то е най-големият победител от началото на годината измежду всички останали класове активи“, коментира Ган. Според него цената на благородния метал може да се покачи до над 1 400 долара за унция, ако волатилността и рискът на глобалните пазари се задържат.