Международната коалиция за Либия се опитва да наклони везните в полза на бунтовниците, призна високопоставен европейски дипломат във Вашингтон, цитиран от Ройтерс и БТА. Агенцията отбелязва, че това е рядко чувано изказване, че целта на кампанията, която започна на 19 март, отива отвъд защитата на цивилните.
Дипломатът, който пожелал да запази анонимност, обясни, че поставянето на акцента върху установяването на зона, забранена за полети над Либия, е било параван, за да бъде осигурена подкрепата на арабските държави за военната мисия, която бе разрешена от ООН.
Съветът за сигурност на световната организация прие на 17 март резолюция, която даде зелена светлина за "всички необходими мерки" за защита на цивилното население, въпреки опасенията на някои държави, като Русия и Китай, че операцията може да е равнозначна на взимане на страна в конфликта.
"Ще променим баланса. Правим точно това... Зоната, забранена за полети бе дипломатически (ход), за да се качат арабите на борда. Нека бъде ясно за това", каза европейският дипломат. Той отхвърли сравненията с Ирак, където Саддам Хюсеин запази властта си повече от 10 години при наложена зона, забранена за полети. В Ирак това бе установено положение, "ето защо не проработи", докато в Либия имаме военни удари, обясни цитираният дипломат.
В заключение той обобщи, че международната коалиция трябва да "запълни празнината" между резолюция 1973 на Съвета за сигурност, която разреши "всички необходими мерки" за защита на цивилните в Либия, и крайната цел да бъде свален Муамар Кадафи от власт.
Последните неуспехи на бунтовниците обаче затвърждават позицията на американското правителство, че лошо оборудваната опозиция по всяка вероятност няма да може да победи без решителна намеса от страна на Запада, предаде АП. Агенцията посочва, че има предвид оглавявано от Съединените щати сухопътно нападение или решение за въоръжаване на бунтовническите сили.
Изправен пред въздушни удари, Кадафи възприе нова, неконвенционална тактика, коментира служител на американското разузнаване, пожелал да запази анонимност. Както изглежда, либийският лидер е убеден, че може да запази властта си, ако постепенно си върне до известна степен контрола над източната част от страната.
Правителството на САЩ смята, че силите на Кадафи са претърпели тежки загуби от началото на въздушните удари. В същото време те все още имат голямо превъзходство над бунтовниците. При това войските на Кадафи са започнали да се приспособяват към бомбардировките, като са скрили своите танкове и бронетранспортьори и вместо това настъпват на изток групирани в малки конвои от цивилни автомобили.
През последните дни режимът започнал да мобилизира и второкласни сухопътни части, за които САЩ смятат, че са по-слабо подготвени и че се ползват с по-малко доверие. Това изглежда е израз на решимостта на Кадафи да форсира своето настъпление, докато западните сили все още не подкрепят бунтовниците в пълна степен.