ИПИ: Финансовото министерство демонстрира неоправдан оптимизъм

16.11.2011 | 13:29
по статията работи:
Заложеният дефицит от 1.3% не е достатъчен буфер, смятат от института
ИПИ: Финансовото министерство демонстрира неоправдан оптимизъм

"Най-вероятно ще се разрази втора рецесия във втората половина на следващата година. Прогнозата показва, че ръстът на растежа в ЕС намалява. В същото време Министерството на финансите (МФ) демонстрира един оптимизъм, който според нас не е оправдан". Това заяви главният икономист от Института за пазарна икономика (ИПИ) Десислава Николова по време на представяне на традиционния алтернативен бюджет, които ИПИ изготвят.

От института препоръчват да се публикува песимистичен вариант за бюджет 2012, като се заложи балансиран бюджет, за да може да се реагира и, ако икономическата ситуцаия се развие в по-лоша посока, да се овладее дефицитът.

От МФ казват, че е заложен дефицит от 1.3%, което според ИПИ не е достатъчен буфер. Според икономистите трябва да се наложат по-сигурни буфери. И първостепенните, и второстепенните разпоредители харчат 90% от полагаемите им се разходи, докато останалите 10% се харчат по-късно през годините в зависимост от сценарият, който се развива. Това е едно старо правило, което би трябвало отново да се приложи, подчерта Николова. Необходимо е да се предвиди и по-голяма сума за непредвидими разходи, което също е сериозен буфер.

"Предложенията на ИПИ в Алтернативен бюджет 2012 ще доведат до стабилност и доверие в страната", посочи от своя страна икономистът Петър Ганев. Разумната и балансирана бюджетна политика, според него, означава и по-силна позиция в Европа на фона на дълговата криза и проблемите пред много от т.нар. "Богати страни". "Подобен бюджет е добра основа на растеж и за евентуално посрещане на евентуални външни шокове чрез нисък дълг, относително ниско държавно преразпределение и реформи", смята Ганев.

"Записването на т.н. "фискален борд" в Конституцията допълнително ще бетонира разумната фискална политика", посочи икономистът. Най-голямото разминаване като цифри между предложението на Бюджет 2012 и посоченото от ИПИ е в бюджетното салдо +/-: -1 091.1, докато на ИПИ е 22.4. От института, както и предишни години, посочват задължителното свиване на текущите разходи (заплати, издръжка) в публичния сектор с 10% спрямо планираното. Налага се и ограничаване поне с 25% спрямо планираното на помощи за земеделие и субсидии за жп транспорт.

Икономистите на института са категорични, че държавните служители, полицаи и военните трябва да се осигуряват като всички останали. "Двайсетте дължими заплати при пенсиониране, които получават, е е един абсурд за другите граждани, неработещи в администрацията", подчерта Ганев, цитиран от БГНЕС.

От ИПИ са доволни от вчерашното предложение на министъра на финансите за по-бързо вдигане на пенсионната възраст, което според икономистите трябва да започне веднага и то на 6 месеца още от следващата година и да се преустанови ранното пенсиониране. Светла Костадинова допълни, че те подкрепят и предложените реформи за заплащането на администрацията.

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...