Експерти от Института за пазарна икономика (ИПИ) излязоха с предложение за алтернативен държавен бюджет.
Да бъде запазен ръстът на бюджетните заплати, но при сериозно оптимизиране на администрацията, както и осъществяването на реални реформи в здравното и пенсионното осигуряване, са част от предложенията.
И сметката, която ежегодно оттам изготвят – 6300 лева, ще трябва да внесе в държавната хазна всеки българин през 2019 година.
Според експертите по-ефективна мярка за попълването на бюджета е намаляването на данъчно-осигурителната тежест, но при механизми, които да увеличат събираемостта на приходите. Предвиждат насочване на повече пари към регионите.
Анализаторите критикуват държавния бюджет в частта – напомпването на текущи разходи в нереформираните обществени системи.
От ИПИ твърдят, че липсва политика в реформата на здравеопазването, което разчита единствено на приходите от увеличените осигуровки.
„Основният лайтмотив е, че секторът е недофинансиран, понеже Европа харчи много за здравеопазване, а ние много малко. Това не е така. В България имаме половината от средния доход за Европа“, посочва Калоян Стайков.
Затова икономистите предлагат всеки осигурен да може да избира къде да се осигурява или лекува, както и пенсионния си фонд.
Личната ни данъчна бележка представи Петър Ганев - „На човек се пада по 6306 лева, доста повече от миналата година. Старите сметки, разбира се, са по-малко, тъй като в крайна сметка излишествата в последните години намалиха дълга. Така че 3149 лева е старите сметки от дълга".