Нелегитимните производители на зелена енергия трябва да понесат санкция. На това мнение е председателят на Български енергиен форум (БЕФ) Иван Хиновски. По неговите думи обаче глобата не може да бъде наложена по Закона за енергетиката, както и от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
"Тези случаи не минават през Закона за енергетиката. Не минават и през КЕВР, тъй като това са административни нарушения. Трябва да бъдат заведени дела или тези договори да паднат. В проектозакона е включена абсурдната клауза, че КЕВР трябва да прекратява договорите. По закон КЕВР не се занимава с търговски отношения", обяснява той.
Експертът допълва, че ангажирани в подобен случай са дружествата, които са партньори, като електроразпределителните компании, Енергийният системен оператор (ЕСО) или производителrje на енергия.
"Не може да се искат плащания за стари периоди, освен ако тези производители не са осъдени по силата на административните санкции, защото те са направили административно нарушение. Но по закон нито НЕК, нито ЕСО, нито ЕРП-та могат да ги принудят, камо ли да изискват от тях връщането на средства", коментира още той в интервю за сайта 3e-news.
По отношение на предложението за създаване на т.нар. Фонд „Сигурност за енергийната система“ , което мина на първо четене в парламентарната комисия по енергетика, Хиновски посочва, че няма как да бъде сигурно дали структурата ще бъде достатъчна за спиране на тарифния дефицит.
"Нашето предложение бе за друга структура на фонда, така че в него да могат да влязат много грантове, пари от български банки чрез дългосрочни облигации. Могат да влязат и частни средства при една средна ликвидност, каквато банките предлагат. По този начин Фондът може да бъде един напълно структуриран по европейската практика - интелигентен Фонд. Ние го нарекохме Фонд „Реформи и развитие на енергетиката“, като трябва да дава възможност и някои да могат да взимат кредити", разяснява още шефът на БЕФ.
Цялото интервю четете тук.