Най-нормалното за съвременният свят е БАН да има право на съществуване. Не бива да приемаме броят на институтите на академията като твърдо число. Това заяви министърът на образованието Сергей Игнатов след представяне на международна оценка за дейността на БАН, предаде Агенция "Фокус".
По думите на Игнатов, финансовият министър Симеон Дянков е прав, че БАН е с патриархална зависимост. Най-тежкият проблем не е, че има възрастни хора в науката, а че броят на младите е по-малък. Изтичането на мозъци е разтърсващ проблем, каза образователният министър. Той посочи, че международната оценка за дейността на БАН е добра, но някои институти ще трябва да се преструктурират.
Научният потенциал, с който работи БАН, е застрашен от лошо финансиране, а академиията работи в режим на оцеляване, заяви председателят на БАН акад. Никола Съботинов. Наблюдава се тревога за следващото поколение учени. Богатството на една държава е наличието на качествен научен потенциал, каза Съботинов.
Според него, препоръките от международната оценка са свързани с подкрепата на младите изследователи, подобряване на рамките на финансиране и на качеството на научните публикации, стимулиране на международните контакти и други. Председателят на БАН каза, че ще се определят срокове на работа. До 20 декември научните звена ще трябва да се запознаят с докладите и да внесат предложения за преструктуриране, а до февруари 2010 г. управителният съвет на БАН ще внесе предложения за цялостно преструктуриране, в основата на което е представената днес международна оценка.
Никола Съботинов съобщи, че в оценката е посочено, че нито един от институтите на БАН не е с оценка "А", тоест "световно ниво", а един от институтите е определен с най-ниската оценка - "D". Съботинов посочи, че 3.8 млн. лв. са нужни за пенсионирането на 500 от възрастните учени в БАН. Трябва най-малко 1.5 пъти да се увеличат заплатите на младите учени, според Съботинов.