Президентът на Русия Владимир Путин ще посети България в началото на ноември. На 9 ноември той ще се срещне с колегата си Росен Плевнелиев и с премиера Бойко Борисов. Целта на визитата е да се решат енергийните спорове между Москва и София. Това съобщи в днешния си брой вестник "Стандарт".
Преди няколко дни пък стана ясно, че руската държавна компания "Атомстройекспорт" е увеличила иска си спрямо НЕК заради спирането на строежа на АЕЦ "Белене" до 1 млрд. евро. В тази връзка премиерът Бойко Борисов направи следния коментар: " Искрено се надявам Владимир Путин да не знае за иска от страна на "Атомстройекспорт" за 1 млрд. евро, защото ако знае, срещата на 9 ноември за "Южен поток" няма да е много приятна.
Премиерът уточни, че трябва много ясно да се изчисти терминологията, защото "Русия и руският народ са приятели на България от векове и винаги ще бъдат такива", информира iNews.bg. Той допълни: "Ние стриктно изпълваме всички ангажименти по договора за "Южен поток". По АЕЦ "Белене” продължаваме да водим преговори. Те прекрасно знаят, че седми реактор, този руски реактор, който е за "Белене", ще бъде направен там (Борисов има предвид централата в Козлодуй - бел.ред.). Затова считам, че абсолютно вероломно - използвам тяхна терминология от време на войната, ни изненадаха с този иск".
Преди години сме имали 80% изградена атомна централа, информира Дарик радио. Премиерът продължи:
„За нея се пуска търг да се довършва. Впоследствие този търг, естествено, че идват само тези, които са изградили тези 80%. Вследствие на което се прави тази огромна далавера да зачеркнат тези 80 процента и да кажат: ама ще правим нови реактори. Да, ама за това трябва нов конкурс и тогава ще дойдат и аз не мога да допусна, че Царят (Според Симеон Сакскобургготски България ще съжалява за проекта до 20 г. - бел.ред.) е казал такива неща. То това е енергийната независимост - да има конкурс, да дойдат всички, французи, китайци, корейци, американци, които произвеждат реакторите, руснаци, разбира се. Но те с тази далавера с конкурса, която пуска само за дострояване, а впоследствие решават да правят чисто нова, предопределят кой ще спечели конкурса".
Реакторът, който е бил изграден преди години на площадката в Белене, работи в Калининската АЕЦ. „Изведнъж ми искат 1 млрд. евро", възкликна Борисов. Той напомни родната поговорка, че не е луд този, който яде баницата, а този който му я дава.
"България за първи път взима реални мерки за енергийна диверсификация, дори прави стъпки за собствено производство на газ. Затова се опитват да ни заплашват и да ни накажат по проект с неподписан договор и неясни правила". Това заяви, визирайки иска от "Атомстройекспорт”, президентът Росен Плевнелиев на откриването на изложението "Кариера в България. Защо не?”
"През следващите месеци ни предстоят тежки преговори, но ще защитим интереса си. Не можем да зависим от един доставчик и от една тръба, категоричен беше президентът. Според него мерките за енергийна диверсификация ще направят страната ни по-конкурентоспособна.
Диалогът по медиите впоследствие продължи.
Заместник-генералният директор на "Росатом" Кирил Комаров заяви, че руската държавна компания счита за странни изявленията на представители на българското правителство, че няма да платят готовото оборудване за АЕЦ "Белене". Той добави, че по-голямата част от оборудването вече е готово и може да бъде доставено.
Пред местните медии беше съобщено, че за момента в графика на президента Владимир Путин не присъства напълно утвърдена визита в България, но контактите ни по дипломатическите канали ще продължат. Коментарът беше направен от говорителя на държавния глава Дмитрий Песков, предаде РИА Новости.
*Информацията е актуализирана в 18.40 ч.