Идеята за мита върху вноса в САЩ раздели компаниите на две коалиции

03.02.2017 | 17:45
по статията работи: econ.bg
Коалицията обхваща над 25 американски компании и е наричана American Made Coalition. В нея влизат още Dow Chemical Co, Eli Lilly and Co, Pfizer Inc и Oracle Corp.
Идеята за мита върху вноса в САЩ раздели компаниите на две коалиции
Снимка: под лиценза на creative commons

Няколко големи компании от САЩ, сред които "Дженеръл електрик" (General Electric Co) и "Боинг" (Boeing Co), създадоха коалиция в подкрепа на плана на Републиканците в Камарата на представителите, който предвижда да се наложат мита върху вносните стоки. Мотивът за предложението е, че това ще подкрепи пазара на труда в страната и произвежданите на място стоки, съобщава "Ройтерс".

Коалицията обхваща над 25 американски компании и е наричана American Made Coalition. В нея влизат още Dow Chemical Co, Eli Lilly and Co, Pfizer Inc и Oracle Corp.

Агенцията посочва, че нараства все повече подкрепата за този план на републиканците, който включва още намаляване на данъка върху приходите до 20% при равнище от 35% в момента, приходите от износ да не бъдат облагани и въвеждане на20% данък върху вноса. 

Президентът Доналд Тръмп изпрати противоречиви сигнали по отношение на митата върху вноса и при това положение Камарата на представителите в Сената може да се изправи пред трудности заради това, че някои републиканци изказват опасения, че всичко това може да вдигне цените за бизнеса и потребителите.

От друга страна, компаниите, които са силно зависими от вноса като търговската верига "Таргет" (Target Corp) веригата за електроника "Бест бай" (Best Buy Co Inc) коментират, че митата ще заличат ползата им от по-ниския корпоративен данък, който плащат. 

"Американските работници и бизнесът не се конкурират днес с чуждестранните си конкуренти заради остарялата и нечестна данъчна система", коментира Джон Гендзел, говорител на коалицията. Настоящата данъчна политика нечестно подкрепя вноса, допълва той.

Дейвид Люис, вицепрезидент на фармацевтичния гигант Lilly, обяви в свое становище, че подкрепя плана също. 

Много от компаниите в коалицията успешно формираха още през 2015 г. своя група, за да опазят съществуването на Export-Import Bank - подкрепяна от правителството програма за кредитиране, която подкрепя чужди компании да купуват произведени в САЩ стоки. На практика планът защитава американските износители. 

Междувременно, лидерите на Асоциацията на индустриалните производители, която обхваща над 120 търговски организации и компании, създаде отделна коалиция в сряда, която се противопоставя на данъчния план на републиканците.

"Планът е опасен, непроверен и може да постави в риски работните места в търговията на дребно както и да принуди потребителите да плащат с 20% повече за стоки, които са насъщни за всяко домакинство", казва Санди Кенеди, президент на групата.

Търговците на дребно, рафинериите и чуждестранните производители на автомобили, сред които и "Тойота", търсят подкрепа в Конгреса на САЩ заради опасенията си, че високите данъци върху вноса ще влошат продажбите и печалбата им и ще ги поставят в неравностойно положение спрямо конкурентите им, които произвеждат американски продукти.

От "Бест бай" са разпространили флаер сред депутатите, в който се цитира прогноза, според която 20% данък върху вноса ще изтрие буквално 1 млрд. долара от годишния приход на фирмата и ще го превърне в 2 млрд. долара загуба. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...