Изграждаме, рехабилитираме и поддържаме ВиК мрежата с 12 млрд. лв.

02.04.2014 | 15:46
по статията работи: Десислава Маданска
Средствата са по 10-годишна стратегия за развитие и управление на сектора
Изграждаме, рехабилитираме и поддържаме ВиК мрежата с 12 млрд. лв.

Стратегията за развитие и управление ВиК сектора е на стойност 12 млрд. лв. и е за период от 10 години. Със средствата ще се изгражда, рехабилитира, поддържа, преструктурира и управлява цялата водна инфраструктура в страната. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Десислава Терзиева след заседанието на кабинета.

По думите й 5 млрд. лв. е необходимата сума за пълна подмяна на водопроводната мрежа и изграждане на пречиствателни станции за питейна вода. Останалите 7 млрд. лв. ще са за изграждането на нова инфраструктура за пречистване на отпадъчните води.

От сумата , предвидена за стратегията, 400 млн. лв. ще са от бюджета. 3 млрд. лв. трябва да бъдат усвоени от Европейския съюз по Оперативна програма „Околна среда“ за новия 7-годишен период, а останалите средства ще се осигуряват с кредити.

„Всички осъзнаваме, че средствата са малко и недостатъчни, а необходимите 12 млрд. лв. лично на мен ми звучат като колосална сума. Но вече търсим варианти да набавим останалата част от средствата по други пътища. Това може да стане чрез заеми и с частни инвестиции“, каза министърът.

По думите й водните дружества и общините също ще се мобилизират, а също и асоциациите за управлението на инвестициите във водната инфраструктура. Вече се водят преговори за отпускане на целеви държавни заеми с международните финансови институции.

По думите й необходимият ресурс за сектора е по разчети на Световната банка.

Министърът уточни, че преди да се стигне до крайния вариант на стратегията е проведено допитване до всички заинтересувани страни, включително и сред населението в Северозападния регион и в област София. Обсъждането на мерките, предложени от правителството, пък е започнало още от лятото.

Терзиева обясни, че сред основните цели са ВиК отрасълът да достига съответствие с националните и европейските екоизисквания, да е екологосъобразен, финансово и технически устойчив, цените на ВиК услугите да са социално поносими за потребителите, както и качеството на услугите и ефикасността на ВиК операторите да съответства на добрите европейски практики. Крайната цел от всичко това пък е намаляване на загубите на вода до 49%. Тя обясни, че едно от условията на ЕК, за да ни отпусне въпросния транш, е държавата да започне да прилага набелязаните дейности по изграждане на новите пречиствателни инсталации за питейна вода, съоръженията за отпадни води и на водопреносната мрежа в цялата страна, за да бъдат намалени загубите на водни ресурси.

Терзиева отчете още, че стратегията предвижда до 2017 г. питейната вода за домакинствата да е на социално поносима цена, която по европейските изисквания не бива да надвишава 4% от средния минимален доход на населението за даден регион.

Също така се изисква и пълно преструктуриране на ВиК сектора в България. Сега на територията на страната има 51 ВиК частни дружества, в които с дял участват и общините. Целта е те да станат публични, тъй като почти всички са в тежко финансово състояние и не могат да управляват и стопанисват съоръженията, като правят и необходимите инвестиции, за да отговорят на евростандартите.

 

 

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...