Изграждането на газовите връзки на България със забавяне между три и пет години

07.10.2014 | 14:00
по статията работи: Мина Стойчева
Няма промени в доставките на синьо гориво от Русия, потвърди икономическият зам.-министър
Изграждането на газовите връзки на България със забавяне между три и пет години
Снимка: Thinkstock/Guliver

Има забавяне на проектите за интерконекторни газови връзки със съседните ни страни в рамките между три и пет години. Това потвърди зам.-министърът на икономиката и енергетиката Антон Павлов. Той подчерта, че се предвижда изготвяне на предпроектно проучване по газовата връзка със Сърбия по ОП „Конкурентоспособност“.

Павлов обясни, че на територията, на която трябва да минава трасето, има много археологически обекти и това може да възпрепятства изграждането му. „Идеята е интерконекторът да може да доставя газ и в двете посоки - от страна на Сърбия от терминали в Хърватска, а от България - газ от мрежата на Южния газов коридор”, обясни зам.-министърът.

“Активно се работи и по връзката България - Гърция, в момента се одобрява план на трасето в района на Кърджали, обсъждат се и различни варианти за напълване с газ на тази газова връзка”, обясни още Павлов. По неговите думи скоро ще бъде завършено и предпроектното проучване на интерконекторната връзка с Турция.

“Ние сме готови с това проучване, очакваме от турската страна да остойности цената на газа и на транзита“, каза Павлов. Зам.-министърът обясни, че българската част на тръбата ще струва над 100 млн. евро. „И за турската, и за газовата връзка се търси финансиране, но при гръцката връзка има активни разговори за финансиране от ЕБВР”, допълни още той.

„В момента няма намаление нито на налягането в газопреносната мрежа на страната, нито на обемите на доставени количества газ от Русия към нас“, каза още Павлов. По неговите думи от своя страна България изпълнява коректно задълженията си по транзита на синьо гориво към други държави.

По думите на Павлов не е спряло проучването за нефт и газ в Черно море, има само преоценка по отношение на количествата. Към момента добивът е между 5 до 10%, а това количество е крайно недостатъчно. „В газовото хранилище в Чирен има нагнетени 457 млн.куб. метра, запълването му все още продължава, но няма да може да се достигне до 100 процента от капацитета му”, завърши Павлов.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...