Около една пета от електричеството, което се произвежда у нас се изнася. Това става ясно от данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за първите девет месеца на годината. В сравнение със същия период на предходната година, експортът се повишава с 84%.
Данните сочат, че към 7 септември производството на ток у нас възлиза на 31,222 млрд. киловатчаса. От тях 5,9 млрд. киловатчаса са продадени извън страната, като към 20 юли износът е 4,5 млрд. квтч.
От ЕСО обаче отчитат, че въпреки увеличаващият се износ, той се забавя. Отчетеният процент на нарастване към 20 юли беше 155 на сто на годишна база.
Повишението на вътрешното потребление е с едва 2% за година до 25,3 млрд. киловатчаса.
84% или 26,3 млрд. квтч. от цялата произведена енергия за периода е от АЕЦ и ТЕЦ. На годишна база тяхното производство бележи близо 18% ръст.
Различно е положението при ВЕИ централите, които отчитат спад в генерацията, с изключение на тези, които произвеждат ток от биомаса, информира в. „Монитор“.
В четвъртък от регионалното министерство съобщиха, че Световната банка има готовност да подкрепи България при реформирането на енергетиката. Идеята е финансовата институция да подкрепи правителството при разработването на комплексен системен подход от мерки за балансиране на енергийната система и да съветва министерството на икономиката и енергетиката, както и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Подобряването на административният капацитет е една от целите на въпросната подкрепа.