Износът на ток за Турция може да започне до края на месеца

04.10.2010 | 18:01
по статията работи:
Предстои НЕК да обяви търг за продажба на ток на турския пазар. Интерес са заявили 12 фирми
Износът на ток за Турция може да започне до края на месеца

България може да започне износа на ток към Турция на 24 октомври, когато завършва синхронизацията на турската енергийна система към европейската, в това число към българската мрежа. Затова се договориха министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и турския му колега Танер Йълдъз, който е на еднодневно работно посещение в София в рамките на турска правителствена делегация.

Съобразно разчетите на НЕК, страната ни може да предоставя на южната ни съседка около 150 мегавата електроенергия през ноември и декември 2010 г. и до 500 мегавата месечно от началото на 2011 г. Предстои НЕК да обяви търг за продажба на ток на турския пазар. Интерес са заявили 12 фирми. Те ще трябва да разполагат с лицензи за износ на ток от България и за търговия с електроенергия на турския пазар, става ясно от информацията на МИЕТ.

Двамата министри продължиха разговорите си за изграждане на междусистемната газова връзка между България и Турция и представената от страната ни концепция за реализацията й като част от проекта "Набуко".

Изграждането на връзката съобразно спецификациите на "Набуко" има три важни предимства. Първо - по този начин можем заедно да кандидатстваме пред ЕК за предварително усвояване на част от отпуснатите за проекта 200 млн. евро по Плана за възстановяване. От друга страна поставяме символичното начало на реализацията на газопровода и спестяваме средства от изграждането на излишна дублираща тръба за междусистемна връзка. От съществено значение е и възможността за доставки на регионалния пазар и достъпа до пазарите на Европа, подчерта на срещата министър Трайков.

Министър Йълдъз потвърди желанието на Турция за ускоряване на работата по свързване на газовите системи на двете страни и се ангажира в кратки срокове да отговори на българското предложение за осъществяването му в рамките на проекта "Набуко". Българският енергиен холдинг и Боташ ще разменят информация за прогнозните количества на доставяния по съоръжение газ за България, както и по отношение на технологичните условия, финансиране и източници на газовите доставки.

Изграждането на реверсивната връзка между България и Турция ще осигури възможност за доставки на природен газ за страната ни от Каспийския регион и Близкия изток. Това е един от вариантите за реална диверсификация на източниците и маршрутите за снабдяване на България с енергийни ресурси. Очаква се дължината на тръбата на българска територия да е 76 км.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...