Изплащането на болничните вече няма да е обвързано с това на заплатите

11.12.2012 | 16:17
по статията работи: Петя Бързилска
Заплащането от работодателя на първите 3 дни болнични става постоянна разпоредба. НОИ пуска електронен калкулатор за изчисляване на пенсиите
Изплащането на болничните вече няма да е обвързано с това на заплатите
Снимка: Север.бг

От 1 януари 2013 г. болничните вече няма да бъдат обвързани с изплащането на заплатите, информира застрахователният сайт Insmarket.bg.

Целта на съкратените срокове за подаването на тези документи е да се ускори изплащането на обезщетенията, обясни управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков.

Срокът за изплащането им е 15 дни от постъпването на информацията в НОИ. Глобата за забавяне е от 100 до 1000 лв.

В момента болничните се плащат след начисляването на заплатите от фирмите. Според новите срокове работодателите ще трябва да пращат данни на НОИ за болничните на своите служители най-късно до 15-то число на месеца, следващ този, през който работещият е боледувал и има болничен лист. Същото важи за обезщетенията за бременност и раждане. Промяната е съобразена с действащото законодателство в други страни в Европейския съюз.

Заплащането от работодателя на първите 3 дни болнични в размер на 70% от брутната заплата, вече става постоянна разпоредба. Досега това беше временна норма.

Сред останалите промени в нормативната уредба на краткосрочните обезщетения е и задължението осигурените да възстановяват получените от тях парични обезщетения за временна нетрудоспособлност за периода, за който са получавали и пенсия за инвалидност за същото заболяване.

По думите на Бисер Петков презумпцията за това е, че за един и същи риск лицето не може да получи едно и също обезщетение.

От утре (12 декември) НОИ въвежда нова услуга - бъдещите пенсионери сами ще могат да изчисляват прогнозната си пенсия според осигурителните периоди, съобщи директорът на Дирекция "Пенсии" в НОИ Елина Чалъкова

От 1 април 2013 г. се повишават размерите на всички пенсии. Схемата е следната:

  • отпуснатите с начална дата до 31 декември 2009 г. – с 9,8 на сто;
  • отпуснатите с начална дата от 1 януари до 31 декември 2010 г. – с 8,8 на сто;
  • отпуснатите с начална дата от 1 януари до 31 декември 2011 г. – с 5,7 на сто;
  • отпуснатите с начална дата от 1 януари до 31 декември 2012 г. – с 2,2 на сто.

НОИ планира електронизиране на още услуги. През първото тримесечие на 2013 г.е предвидено да стартират следните електронни услуги: подаване на заявление за издаване на осигурителна книжка на самоосигуряващите се лица; заявяване, издаване и изпращане на електронно подписани удостоверения за изплатени от НОИ  парични обезщетения и помощи от ДОО; заявяване, издаване и изпращане на електронно подписани удостоверения за получавана сума от пенсии и добавки.

Услугата ще може да се намери на сайта на НОИ. Тя е леснодостъпна, но изпълнението ѝ изисква попълването на лични данни (ЕГН, личен номер на чужденец (ЛНЧ) или служебен номер), чиято защита се осигурява чрез въвеждане на Персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НОИ.

От 1 април 2013 г. минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст се определя на 150 лв. До тази дата размерът на пенсията е 145 лв.

Максималният размер на получаваните една или повече пенсии, отпуснати до 31 декември 2013 г., без добавките към тях, се определя, считано от 1 април (а не от 1 юли) на всяка календарна година, в размер на 35 на сто от максималния осигурителен доход за съответната календарна година.

От 1 април 2013 г. максималният размер на пенсиите е 770 лв. – 35 на сто от 2200 лв. (максималния осигурителен доход за   2013 г.).

От началото на 2013 се променят  условията за придобиване право на пенсия на военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, като е въведено изискване за навършена възраст: 52-годишна възраст – за войниците (матросите), сержантите (старшините), офицерските кандидати и офицерите с младши офицерски звания и 54-годишна възраст – за офицерите със старши и висши офицерски звания.

Направени са промени и при придобиване на право на пенсия на военнослужещите, прослужили 15 години на длъжности от летателния състав, парашутистите, екипажите на подводните съдове и водолазния състав. Въвежда се изрична забрана за доказване на категория труд, както и със свидетелски показания в административни или съдебни производства. Промяната е наложителна поради създалата се съдебна практика да се  допускат и кредитират свидетелските показания в тези производства.

Оцени статията:
4.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 01.11   79 г. – Започва едно от големите изригвания на вулкана Везувий. 1478 г. – папска була на Сикст IV за въвеждане на инквизицията в Кастилия. Начало на испанската...