Премиерът Бенямин Нетаняху се е съгласил да подпише амбициозен план, с който Израел ще се превърне в свръх сила в сферата на космическите спътници, съобщават неназовани източници, цитирани днес от в. Jerusalem Post и БТА.
Целта на плана е да се увеличат продажбите на космически платформи (спътници, на които клиентите монтират своя апаратура) до 8 млрд. долара на година. Планът предвижда правителството всяка година да увеличава средствата, отпускани за космически изследвания и разработки с по няколкостотин милиона шекела.
Инвестициите ще бъдат насочени към създаването на нови платформи - главно в пазарната ниша на т. нар. миниспътници, където Израел има много силни позиции - от които страната очаква милиардни приходи. Планът е бил подготвен от екип учени и икономисти, в това число проф. Хаим Ешед, директор на Космическия отдел на израелското министерство на отбраната.
Израел е сред малкото страни в света, които самостоятелно разработват, произвеждат и извеждат спътници в орбита, заяви неотдавна проф. Ешед в интервю за Jerusalem Post. Израел се е специализирал през последните 20 години в производството на "миниспътници" като изведения неотдавна в орбита "Офек 9". Този тип спътници тежат само няколкостотин килограма, за разлика от огромните спътници, които се използват от САЩ и Русия. Въпреки авангардната технология, използвана от Израел, общият обем на продажбите на такава техника през последните 20 години се изчислява едва на 2,5 млрд. долара, а според проф. Ешед на този пазар в света всяка година се продава оборудване на стойност 250 млрд. долара.
Според авторите на плана за развитие на космическата индустрия Израел би могъл да поеме поне 5 на сто от този пазар. Израел вече преговаря с няколко страни и оръжейни компании за евентуално сътрудничество в космоса. НАСА например е заинтересована от оборудването, разположено на спътниците от серията "ТекСар", което осигурява изображения с изключително висока разделителна способност чрез радарни камери - които не се влияят от облаци и други атмосферни препятствия -, а не чрез конвенционалните електронно-оптични камери.
Израел разработва и т. нар. наноспътници.