Твърдението, че източноевропейските работници заемат работни места на британците в Лондон, е мит. Това показва проучване, публикувано във „Файненшъл таймс“. То е поредното предупреждение към премиера Тереза Мей за трудностите пред страната, ако бъде ограничен броят на имигрантите в ключови отрасли след "Брекзит". Камарата на лордовете снощи гласува внесената поправка в проектозакона за "Брекзит" за гарантиране правата на гражданите от ЕС. Усложненията в парламента могат да доведат до забавяне на стартирането на процеса на преговори, съобщава БНР.
Всеки имигрант на пълен работен ден в Лондон допринася средно с брутни 46 000 паунда годишно към икономиката на британската столица, показва проучване на лобистката група „London First“. При наличните 1,8 милиона имигранти-работници в Лондон, това означава 83 милиарда паунда, или една четвърт от постъпленията в хазната на града.
Джасмин Уитбред, която е директор на „London First“, заявява, че фактите показват, че имигрантите са тези, които движат Лондон напред и са част от успешното развитие на града. Един от митовете е, че имигрантите, особено тези от Източна Европа, вземат работни места на британците. Нашето проучване обаче показва, че това не е вярно, защото броят на британските граждани без работа е намалял, докато броят на имигрантите се е увеличил, изтъква Уитбред. Според нея е крайно време правителството да престане да дава празни обещания, а да вземе конкретни мерки за гарантирането на правата на имигрантите след "Брекзит".
Задълбоченото проучване показва, че докато имигрантите от по-старите страни-членки работят по-висококвалифицирана работа в различни сектори, то онези от Източна Европа са в дребния бизнес или самонаети в строителството, туризма и услугите. Строителството в Лондон е изключително зависимо от източноевропейците, които осигуряват повече от една четвърт от работната сила.