Изчезналите по документи язовири са "погълнали" милиони левове

17.11.2011 | 10:53
по статията работи:
Липсват счетоводните баланси, а не документите за стойността на самите язовири, обясни министър Мирослав Найденов
Изчезналите по документи язовири са "погълнали" милиони левове

Няколко язовира в България "изчезнаха" заради липсващи документи на Агенцията по хидромелиорация. Заради това Сметната палата отказа да завери финансовата ревизия на земеделското министерство и прати ведомството на Мирослав Найденов за наказание при финансовия министър Симеон Дянков.

Причината е, че във ведомството нямат никакви данни за това колко, какви, на каква стойност и в какво състояние се стопанисват язовирите и напоителните системи

"През 2006 година тогавашното правителство е решило всички съоръжения, свързани с напояване и отводняване, да се прехвърлят към новосъздадената агенция", обясни пред сутрешния блок на bTV земеделският министър Мирослав Найденов.

"До 2009-2010 година обаче това не се случва, т.е. активите съществуват, по тях се правят много неща - корекции на диги и язовирни стени, и всичко трябва да бъде осчетоводено и добавено като баланс към първоначалните активи", каза Найденов.

Идвайки на власт, новият кабинет решава да закрие агенцията, но установява, че
цялата й документация липсва. Ликвидацията става в началото на 2010 година.

Прокуратурата още тогава е уведомена за случая. Образувала е производство срещу неизвестен извършител, но на питане към прокуратурата от медиите какво е движението по случая не е получен отговор, каза Найденов.

Сред язовирите, за които липсва каквато и да е било документация, са „Ахелой", „Бели Лом", „Дяково", „Жребчово", „Порой", „Съединение", „Сопот", „Тракиец".

"Освен за язовирите, липсват всякакви данни за 13 броя предпазни диги, 27 дунавски диги, 75 помпени станции, 354 корекции на реки и 401 отводнителни полета. Т.е. по тях са наливани доста средства. Казано иначе, допълнителните неща, които са вършени по тях, е трябвало да бъдат осчетоводени и добавени към баланса на съответните съоръжения. И когато липсва счетоводството, утре ние не можем да се върнем назад и да проверим къде са отишли парите, примерно за поддръжката и корекцията", обясни министърът.

Според него има основание за подозрения, че средствата, предвидени за ремонти в Изпълнителната агенция по хидромелиорация, са похарчени не по предназначение.

Директорът на финансовата дирекция в агенцията Мирослав Антов е един от заподозрените. Той е трябвало да съхрани и предаде на ликвидационната комисия целия архив от 2006 до 2009 година.

"Липсва счетоводният баланс, а не документите за стойността на самите язовири", поясни министърът. По думите му в годините в сектора за поддръжка на съоръженията са наливани "десетки милиони левове". Изчезнало е цялото счетоводство. Препоръката на Сметната палата е министерството да наеме външна одиторска фирма, която да установи липсите и да възобнови счетоводството на съоръженията.

Съоръженията са били на подчинение на Министерството на земеделието, но парите за поддръжка са минавали през Министерството на бедствията и авариите.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...