В момента ръста на икономиката на България не се крепи на имотния пазар, защото този балон вече се спука. Не изнасяме само преработени стоки, вече става дума за такива с по-висока добавена технология, което включва информационни технологии и иновации. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев пред БНТ.
По думите му гръбнакът на икономиката не са големите предприятия или големите инвеститори, а малките и средни фирми, които осигуряват заетост.
Вицепремиерът коментира и европейските оперативни програми, като подчерта, че спирането на програми не означава, че в тях има нарушения. Това се прави, когато има съмнения, добави Дончев. Той посочи, че след две седмици влиза в сила новият закон за обществените поръчки и той ще определи новите правила.
По думите му и преди е имало спиране на оперативни програми, но не е ставало предмет на обсъждане, тъй като тогава програмите не са били във фокуса на общественото внимание.
Той обясни, че сега целта е грешките да се откриват още в началото.
„Спрените оперативни програми сега трябва да бъдат реализирани отново, и ако има дефект, той да бъде отстранен, още повече, че след 2 седмици влиза новият закон и той ще определи правилата“, заяви той.
Вицепремиерът изказа мнение, че според него целта на оперативните програми е с по-малко пари да се получи добро качество, това означавало, че си добър стопанин.
„Важно е да има достатъчно оферти на пазара, а не да се задоволим само с един - два. Най-често проблемът е с неспазването на правилата, а не със самите правила“, заяви Дончев.
Той бе категоричен, че след 15 април, когато влиза новият закон за оперативните програми, ще има повече конкуренция.
„В малко по-дълъг хоризонт – по-добра система за контрол – там фокусирахме вниманието – да хващаме грешките в движение. Централните органи за възлагане – разширяваме функциите и асортимента. Една централна процедура с участие на много участници получава по-ниска цена”, коментира още Дончев.