Ревизираните данни за икономическия растеж на Съединените щати показват, че брутният вътрешен продукт на страната се е покачил с 1,4% през последното тримесечие на миналата година, като по този начин показателят се покачва с 0,4 процентни пункта повече, отколкото сочиха предварителните данни. До ревизията в посока нагоре се стига заради положителните данни за потребителското търсене, което компенсира понижението на външната търговия на страната.
Потребителските разходи нараснаха с 2,4% на годишна основа през последното тримесечие на годината – с 0,4 процентни пункта повече, отколкото беше медианната прогноза на анкетираните от Bloomberg икономисти. С това си покачване индивидуалното потребление добави 1,66 процентни пункта към икономическия растеж на страната.
При все това обаче спадът на търсенето на американски стоки и услуги зад граница отне 0,14 процентни пункта от растежа на брутния вътрешен продукт на САЩ – с 0,11 процентни пункта по-малко, отколкото сочиха предварителните данни. Съществува вероятността дупката между вноса и износа да се задълбочи, тъй като някои страни от групата на развиващите се пазари, като Бразилия, Русия и Китай, са в период на забавяне на икономическия растеж или рецесия, а ситуацията не е по-добра и в Япония.
Въпреки доброто представяне в периода октомври-декември, икономиката на САЩ все пак не успя да нарасне с темпа от предишното тримесечие, когато на годишна основа се покачи с 2% според данните на Министерството на търговията. Освен забавянето на темпа на растеж, за икономиката на страната негативни данни идват и от корпоративния сектор, където фирмените приходи през 2015 г. спадат най-скоростно за последните 7 години. Причината е опитът на компаниите да наберат скорост в условията на ниски цени на суровините и кризи на някой външни пазари.
„В действителност американските потребители задвижват глобалната икономика в момента“, коментира икономистът от PNC Financial Services Group Inc. Гус Фошър. Същевременно „съществува натиск върху бизнеса от страна на поскъпващия долар, ръстът на разходите за труд и забавящият се темп на покачване на продуктивността“, допълни още той.