Проблемът не е в достигането на 36 на сто висшисти у нас, а в компетенциите им. (Той има предвид вчерашното изказване на министъра на образованието Сергей Игнатов, който коментира вчера, че процентът на българите с висше образование трябва да достигне 36% до 2020 г. - бел.ред.) С тези думи Божидар Данев - изпълнителен председател на Българската стопанска камара (БСК), откри четиридневния работен форум за прилагането на моделите за оценка на компетенциите на служителите в икономиката.
Актуален е и въпросът и за компетенциите на преподавателите, които подготвят висшистите у нас.
Страната ни е със скромна икономика и в последните 20 години се наблюдават сериозни деформации в образователната структура на населението, беше отчетено по време на днешното събитие. Тревожна е и тенденцията за увеличаващия се брой на отпадащите от училище деца, коментира Божидар Данев. В същото време българската икономика се задъхва от липсата на квалифицирана работна ръка.
Надявам се, че с разработването на Информационната система за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони ще помогнем за достигането на общоевропейските цели, коментира изпълнителният шеф на стопанската камара.
За разлика от европейския проект ESCO, у нас ние залагаме на откриването, класифицирането и определянето на ключовите длъжности в отделните браншове. Това е стратегически подход, защото той се
фокусира върху развитието на специалистите от определените браншове, които развиват себе си и останалите работници, и допринасят в най-голяма степен за икономическите резултати на
предприятията, коментира Данев.