Икономисти: България трябва да започне преговори за влизане в еврозоната

19.01.2015 | 10:50
по статията работи: Мина Стойчева
При смяната на лева с еврото увеличението на цените ще е минимално, смятат експерти
Икономисти: България трябва да започне преговори за влизане в еврозоната
Снимка: Sxc.hu

България трябва да започне преговори за смяна на лева с евро и влизане в еврозоната. Около това мнение се обединиха експерти. „Правилно е да започнем преговори за присъединяване към еврозоната”, коментира експертът Ганчо Ганчев в ефира на БНР. Според него дори страната ни малко е закъсняла с предприемането на тази стъпка.

“Правилно е да започнем такива преговори, тъй като тази перспектива да влезем в еврозоната е много положителна за българската икономика. Това отново ще даде една перспектива за подобряване на макроикономическата ситуация и по-лесно излизане от тази стагнация и криза, в която се намираме”, смята икономистът.

По думите на Ганчев е възможно до 2018 г. България да влезе в т.нар. „чакалня“ или механизъм механизъм ERM 2 (European Exchange Rate Mechanism 2), който е валутен механизъм, целящ да свърже валутите на европейските държави с единната европейска валута – евро.

“Проблемът е кога ще излезем от там и кога след съответните доклади на Европейската централна банка и ЕК ще бъдем допуснати и ще бъдат договорени конкретните параметри за влизане в еврозоната”, обяснява икономистът.

Ганчев е на мнение, че пред България не стоят особени рискове по отношение на процедурите за влизане в еврозоната. „Няма какво да губим, това ще има положителен ефект върху страната ни”, казва той. Според него смяната на лева с евро няма да доведе до скок в цените на хранителните стоки.

На същото мнение по този въпрос е и икономистът Кольо Парамов. „Сегашният финансов министър поставя този проблем като основен, защото ние трябва да чакаме две години в „чакалнята“ на ИРЕМ, да изравним разликите и тогава нещата ще бъдат коренно различни по отношение на ценовите разлики. Абсолютно необходимо е за нас да приемем еврото. Стига сме се гърчили и отлагали този момент”, коментира той в ефира на Нова телевизия.

Експертът твърди, че страната ни е „блокирана“ в рамките на Валутния борд, чиито изисквания спазваме стриктно. „Крайно време да престанем да говорим, че бордът ни гарантира това или онова. При въвеждането на еврото ще се постигне ново предоговаряне на лихвените нива“, смята още Парамов.

По отношение на опасенията от скок на цените при евентуално влизане на България в еврозоната, икономистът Емил Хърсев коментира, че в други страни при въвеждането на еврото увеличението е било минимално.

„Системата на паричен борд е опасна за банките в страната. Ако имахме централна банка, която може да рефинансира, както ЕЦБ за страните в Еврозоната, КТБ все още щеше да работи. Това е най-голямата опасност – при нас банките са оставени на самите себе си, всеки се оправя, както може“, посочва Хърсев.

През миналата седмица на посещение във Вилнюс финансовият министър Владислав Горанов заяви, че българското правителство стартира преговори за влизане в еврозоната. "Има политически консенсус, че трябва колкото се може по-бързо да приемем еврото", зави тогава той. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...