Европейската комисия не може да санкционира България заради Корпоративна търговска банка (КТБ). Това коментира финансовият експерт Емил Хърсев по повод изпратеното от Европейската комисия (ЕК) писмо до министъра на финансите Петър Чобанов и подуправителя на Българска народна банка (БНБ) Калин Христов. В него институцията настоява в следващите дни да се осигури достъп на вложителите до техните гарантирани депозити в поставената под специален надзор КТБ.
По думите му в България си има закон, а банката в момента не е в несъстоятелност.
Според председателя на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян никъде в писмото не става въпрос за санкции. "В евродирективите има неща, които сме длъжни да изпълняваме, и такива, за които националните органи решават дали да вземат съответни мерки. Може би става дума за това, но трябва да се запозная по-детайлно, за да съм категоричен", каза той.
По думите на зам.-министъра на финансите в оставка Людмила Елкова е невъзможно да бъдат върнати депозитите на клиентите в КТБ, защото финансовата институция не е обявила фалит. "Тя е под специален надзор, може и въобще да не бъде обявена в несъстоятелност, така че да не се налага компенсиране на спестяванията до 100 000 евро", обясни тя. Според Елкова няма как да се изплащат влогове и няма как да глобят страната ни, че не го прави.
Експерти от Българска народна банка (БНБ) подчертават, че според нашето законодателство изплащането на депозитите става 20 дни след като въпросната финансова институция бъде обявена в несъстоятелност. По техните думи това е в синхрон с европейските правни норми. "В директивата се казва, че депозитите се връщат от Фонда за гарантиране на влоговете, ако са "недостъпни". Текстът е витиеват, а според нашето законодателство недостъпността се доказва именно с фалит”, коментират експертите.