Обществото трябва да има достъп до информацията за това, какво се случва с КТБ. На всеки три месеца трябва да има отчетност. Какво е продадено, какви кредити са върнати. Това заяви в ефира на БНТ икономистът Георги Ангелов. По думите му ако информацията е налична, обществото ще има възможност за натиск. Експертът даде пример с Ирландия, където на всеки 3 месеца се прави подобен доклад.
От своя страна финансистът Емил Хърсев изрази съмнение, че са спасяването на КТБ са необходими 5 млрд. лв.
"Вложителите сами си сключват цесиите. Този процес показва жизненоспособност на кредитополучателите. Аз нямам вземане-даване с тази банка и не мога да коментирам. Цесиите обаче не трябва да се одобряват от никой", заяви Хърсев.
Двамата експерти определиха също така офертата на Оманския фонд като неприемлива.
В петък след дълги дебати в парламента народните представители се отметнаха от първоначалната си идея да се задължи БНБ да предприеме действия по оздравяване на поставената през юни под специален надзор банка и отложиха вземането на решение. Пред народните представители финансовият министър Румен Порожанов заяви, че казусът с КТБ ще има силен ефект върху икономиката и публичните финанси на страната ни.
Във всички случаи ще струва много на държавата и поглеждайки във времето, ще има доста негативни ефекти този казус върху публичните финанси, каза още министърът.
В петък (31 октомври) стана ясно също така, че консорциум, съставен от Оманския фонд, EPIC и Джемкорп, е изпратил оферта за оздравяването на КТБ. В нея се предлага създаване на съвместно дружество между държавата и консорциума.