Икономиката на България продължи да се покачва с все по-бърз темп през първото полугодие на 2015 г., като на годишна база тя е регистрирала растеж от 2,7%, показват данните на Българската народна банка (БНБ), публикувани в отчета на институцията за периода януари-юни. През първото полугодие на миналата година икономиката е нараснала с 1,6% на годишна база, припомнят от централната банка.
Данните на финансовата институция показват, че доброто представяне на нетния износ е изиграло основна роля за ускоряването на растежа, като експортът е оказал положителен принос от 1,8 процентни пункта. Причината за това е, че през първото полугодие износът е регистрирал значително по-скоростно нарастване спрямо импорта. За сметка на това покачването на вътрешното търсене се забавя на годишна база, като приносът му е от едва 0,5 процентни пункта за периода. Анализаторите от централната банка посочват, че забавянето на вътрешното търсене се дължи и на забавянето на темпа на нарастване на крайното потребление спрямо същия период на 2014 г., като причината за това е пазарът на труда, който не е възстановен напълно. Въпреки забавянето обаче на годишна база крайното потребление е регистрирало растеж от 0,9%.
Обемите на инвестициите в основен капитал през първото полугодие са се задържали на нивата си от същия период на миналата година, като покачване се наблюдава единствено в сферата на европейските фондове. От централната банка изтъкват, че фирмите от производствения сектор са останали предпазливи и през първите шест месеца на 2015 г., въпреки покачването на индустриалното производство в страната. Нещо повече, данните на Националния статистически институт показват, че разходите за дълготрайни материални активи в икономиката са отчели срив от 7,2% в периода януари-юли на тази година спрямо същия период на миналата година. Същевременно разходите за правителствено потребление също са отбелязали спад с 1,5%. Понижението им се дължи на „по-ниските разходи за текуща издръжка и за здравноосигурителни плащания в публичния сектор“.
Негативно влияние върху икономическата активност са оказали спадът на инвестициите в промишлеността, спадът на продажбите на недвижими имоти и на строителството. Спадът в тях отчасти е компенсиран от повишаването на растежа сектор на услугите и промишлеността. Освен това брутната добавена стойност през първите 6 месеца се покачва с 2% през първото полугодие спрямо 1,9% през същия период на 2014 г., като той е нараства най-много в сектора „операции с недвижими имоти“ и най-малко в селското стопанство и строителството, като в сферата на строителството брутната добавена стойност реално не отчита нарастване.
Положителни данни има и от пазара на труда. През първото полугодие заетостта е продължила да се покачва, като е регистриран ръст от 0,5% спрямо същия период на 2014 г., когато растежът ѝ на годишна база е 0,4%.