След раздвижването в цените на ценните метали, златото поскъпна с 25 долара - до 1135 долара, а среброто с 0,70 - до 15,20 долара. В проценти ръстът на среброто бе много по-драматичен – 3,8%. Oсвен оценката на пазара на дребно, където по-големите премии вече са факт, е нужен и по- задълбочен поглед върху междубанковия пазар. Такава възможност предлага Кейт Уайнар от Monetary Metals, коментират от компанията за покупко-продажба на инвестиционно злато и сребро Тавекс
Уайнар се фокусира върху разликата между спот и фючърс цената на среброто (и златото), като по този начин следи дали има възможност за арбитраж или т.н. „carry trade“. Металът се съхранява (купува), ако съществува печалба при спот покупка и бъдеща (фючърс) продажба. Разликата между двете цени (spot ask и futures bid ) Уайнар нарича база. Другият случай е, когато не се съхранява (продава), тогава съществува печалба при спот продажба и бъдеща (фючърс) покупка. Разликата между двете цени (spot bid и futures ask) се нарича кобаза.
Според Уайнар движението на цените от миналата седмица е интересно с това, че кобазата е спаднала драстично от 2,9 цента до 1 цент. Движение, невиждано последните години. Наддаването на COMEX за декемврийския контракт сериозно е компресирало спреда.
Уайнар дискутира високите премии, на които инвеститорите в монети стават свидетели в последно време и връзката им със собствения си анализ. Не винаги високите премии свидетелстват за недостиг на физическо сребро на едровия пазар. Причината може да бъде в капацитетът на рафинериите и нежеланието да се инвестира в нови мощности, просто защото е много рисков ход. Ситуацията е подобна на тази да източиш голям басейн през тънка тръба. Дори басейнът да е пълен, скоростта, с която се изпразва, е ограничена. Все пак, ако басейнът е празен, то няма как да потече вода през тръбата. Това е въпросът, който всеки си задава „Има ли вода в басейна“?