Световната икономика върви към възстановяване през 2010 и 2011 година, благодарение на рекордно ниските основни лихвени проценти в развитите държави и бързия темп в развиващите се държави. Това е един от основните изводи в пролетния доклад за развитието на еврозоната, изготвен от Европейската мрежа за прогнози.
От организацията посочват, че фискалните мерки, предприети от държавите за укрепване на икономиката, вече са към своя край и фискалната консолидация ще дръпне надолу търсенето в повечето страни от валутния съюз на ЕС. Така основният двигател на икономиката в еврозоната ще бъде износът. Очакванията на анализаторите са, че през 2010 година ръстът на брутния вътрешен продукт на страните от еврозоната ще бъде около 1,2%, а за следващата година прогнозите са за ръст от 1,6 на сто.
За първи път в своето кратко съществуване монетарния съюз на ЕС е изправен пред криза на доверието и причина за това е Гърция. Според Европейската мрежа за прогнози обаче, благодарение на приетата през април програма за помощ, Атина ще посрещне своите финансови задължения и ще продължи с изисканите от ЕС реформи.
Един от възможните ефекти на сегашната ситуация, който ще има важно влияние в бъдеще, са лихвите по задълженията на фирми и домакинства. Те могат да нараснат рязко, дори и на фона на ниската основна лихва. Това ще се случи, ако високите лихви по държавните ценни книжа окажат влияние върху финансовите разходи за частните лица, тъй като задълженията на фирмите и потребителите нарастват значително през последните години.
По отношение на инфлацията от организацията заявяват, че очакванията им са за много ниска инфлация в зоната на еврото през 2010 и 2011 година. Единственият риск за покачване на цените се крие в поскъпването на петрола и суровините като цяло. Прогнозите са за инфлация от 1,2% през тази година и от 1,3% за догодина.