Имотите в София вдигат цената си с 6% за година

16.10.2015 | 15:00
по статията работи: Десислава Маданска
Средният срок за продажба в столицата се e скъсил почти двойно, отчитат от бранша
Имотите в София вдигат цената си с 6% за година
Снимка: Thinkstock/Guliver

Средната цена на сделките с жилища в столицата за деветмесечието се увеличава. Като увеличението спрямо същия период на предходната година е около 43 евро - 781 евро/кв.м. при 738 евро/кв.м. за деветмесечието на 2014 г.

За същия период данните на Агенцията по вписванията сочат, че продажбите в София са нараснали с 20% спрямо миналата година. Очакванията са годината да приключи с около 6% ръст в цените на имотите и 20 до 30% ръст в реализираните покупко-продажби. Това заяви Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.

Средни цени

От бранша посочват, че през 3-тото тримесечие на 2015 г. средната цена на продадените апартаменти в София e 794 евро/кв.м. при 780 евро/кв.м. за 2-рото тримесечие и 750 евро/кв.м. за третото тримесечие на 2014 година. Съответно нарастването на цените на имотите в София е в размер на 6% на годишна база и 1,8% спрямо предходното тримесечие.

Средната цена на закупен апартамент в София за периода юли – септември е 66 500 евро.

Обеми продажби

Към момента за изминалите 9 месеца от началото на годината нарастването на продажбите в София е 20%. До момента за годината в столицата са вписани 16 838 продажби при 13 888 за същия период на 2014 г.
През изминалото 3-то тримесечие ръстът е 10% на годишна база. Вписани са 5 547 продажби при 5 063 за същия период на миналата година.

Параметри на закупените жилища

За разлика от предходното тримесечие, през 3-тото тримесечие на 2015 година най-много сделки са сключени за 2-стайни апартаменти. Те са съставлявали около 60% от продадените имоти.

Прави впечатление, че търсенето и запитванията на купувачите са насочени основно към тристайни апартаменти, но до реални сделки през изминалите месеци се е стигало по-често с по-малки жилища на цени между 40 000 и 60 000 евро. 

Средната площ на закупените жилища е 80 кв.м.Тухлените жилища на 2-ри до 4-ти етаж са най-предпочитаният тип имоти. През изминалите месеци купувачите по-често са се спирали на жилища с отопление на електричество – над 60% от закупените имоти, а останалите са на ТЕЦ.

По квартали

Най-търсени са имотите в централната част на града и южните квартали, в тези, разположени в полите на Витоша, а също така и в Младост. Налице е интерес и към квартали като Витоша, Студентски град и Манастирски ливади, където има добро предлагане на имоти в сгради ново строителство на цени в диапазона 650-750 евро/кв.м. Най-скъпо за поредно тримесечие се продават имотите в центъра и в Лозенец - 1100-1200 евро/кв.м.

Престой на имотите на пазара

През изминалите месеци имаме рекорд по бързина на продажба на имотите. Данните показват, че средният период, за който са се продавали жилищата в София, е бил 50 дни. За сравнение този период през второто тримесечие беше 73 дни, а по това време миналата година – 96 дни. Това показва, че средният срок за продажба на имоти в София се e скъсил почти двойно през последната една година и пазарът е значително по-ликвиден и динамичен. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...